Fuerteventura

Atrakcje Fuerteventury

Fuerteventura nazywana jest plażą Wysp Kanaryjskich. Znajdziecie tu wszelkie rodzaje wybrzeża: długie, piaszczyste plaże z jasnym lub ciemnym piaskiem, kameralne zatoczki, klify i urwiska. Wielu turystom po raz pierwszy lecących na Fuertę wyspa kojarzy się przede wszystkim, a może i wyłącznie z plażowaniem. Poniżej zamieszczamy zestawienie kilku głównych głównych atrakcji wyspy. Znajdziecie w nim co oczywiste najbardziej polecane plaże, ale nie tylko. Z pewnością odwiedzenie wszystkich opisanych miejsc pozwoli na bliższe poznanie wyspy. Zapraszamy do lektury:

 

Parque Natural de Dunas

Potężne połacie piasku i wydmy jak z pocztówki znajdujące się na południe od Corralejo. Idealne miejsce na plażowanie i spacery. Kilometry jasnego piasku, lazur wody, a ponadto widoki na wyspy Lobos i Lanzarote, których nie da się zapomnieć.

 

Jaskinie Ajuy

Miejscowość Ajuy to najstarsze miejsce w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jako pierwsze wynurzyło się z głębin Atlantyku miliony lat temu. Dzięki ruchom tektonicznym możemy zobaczyć przy wybrzeżu skały wapienne, które powinny znajdować się 2-3 km pod powierzchnią wody. Niezwykłą atrakcją tej małej osady rybackiej są jaskinie, w których ponoć niegdyś piraci ukrywali swoje łupy. W wiosce znajduje się też kilka knajpek serwujących głównie dania rybne, a plaża o ciemnym piasku jest jednym z ciekawszych plenerów fotograficznych.

 

Cofete

To jedna z najbardziej zjawiskowych dzikich plaż. Ciągnie się szerokim łukiem u stóp pasma górskiego na południu Fuerteventury. Tu Ridley Scott kręcił niektóre sceny kinowego hitu „ Exodus. Bogowie i Królowie” (m.in. spektakularna scena przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone- tak, tak, przechodzili przez morze właśnie na plaży Cofete). Nieopodal znajduje się tajemniczy obiekt- Willa Wintera. Okazały dom wybudowany w latach 30-tych XX wieku przez Gustawa Wintera owiany jest legendami z okresu II wojny światowej. Mówi się o nim m.in. że miał być bazą niemieckich U-Botów i miejscem, do którego przybywali naziści po zakończeniu wojny, zanim ruszyli w dalszą drogę do Ameryki Południowej. Ponoć nawet w podziemiach willi przeprowadzane były operacje plastyczne, tak by po wojnie zmienić rysy twarzy oficerów armii III Rzeszy.

Pamiętajcie,  że na Cofete najbezpieczniej wybrać się z wycieczką. Samochody z wypożyczalni są nieubezpieczone, jeśli wjedziecie nimi na szutrowe drogi Półwyspu Jandia.

 

Wiatraki Fuerteventury

Rozsiane po całym wnętrzu wyspy wiatraki są nieodłącznym elementem krajobrazu Fuerteventury. Niegdyś służyły do produkcji gofio – mąki zrobionej z prażonych ziaren zbóż. Była to podstawa wyżywienia pierwotnych mieszkańców wyspy. Gofio do dziś jest bardzo popularne w kuchni kanaryjskiej. Przyrządza się z nich słodkie kremy i musy, są także dodatkiem do dań wytrawnych, m.in.  zupy rybnej. Na Fuerteventurze rozróżniamy dwa typy wiatraków- molino i molina, co można przetłumaczyć jako „pan i pani wiatrak”.

 

Laguna Sotavento

Kilka kilometrów na południe od Costa Calmy podczas przypływu w czasie nowiu i pełni tworzy się laguna. To kultowe miejsce dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. W okolicy zlokalizowanych jest kilka szkół tych sportów wodnych, ale laguna stwarza też genialne możliwości plażowania i wypoczynku. Płytka, ciepła woda przyciąga rodziny z małymi dziećmi i wszystkich tych, którzy kochają piękne widoki oraz lazurową wodę.

Aby dotrzeć do laguny, kierujcie się na hotel Melia Gorriones lub zjazd na plażę Risco del Paso. Można ją również zobaczyć z punktu widokowego zjeżdżając z głównej drogi FV-2 pomiędzy Costa Calmą a Morro Jable na zjazd „el Salmo”.

 

Betancuria

Ukryta w niewielkiej dolince Betancuria przywołuje skojarzenia o urokliwej kanaryjskiej osadzie. Białe domy, niewielki plac w centrum oraz zabytkowy kościółek Santa Maria tworzą idylliczną scenerię. Warto tu pospacerować przez chwilę, szukając sekretnych zaułków, zajrzeć do sklepików z pamiątkami czy w jednej z knajpek w spokoju poranka wypić niespiesznie kawę.

 

Oasis Park

To oaza zieleni na pustynnej Fuerteventurze. Potężny ogród zoologiczny w miejscowości La Lajita, w którym spotkacie słonie, wielbłądy, żyrafy, kangury i całą masę innych zwierząt. Dodatkową atrakcją są pokazy papug, gadów, lwów morskich i ptaków drapieżnych. Znaczną część Oasis Parku zajmuje Ogród Botaniczny, w którym rosną rośliny sucholubne. Niezwykłym przeżyciem dla odwiedzających park jest możliwość karmienia niektórych zwierząt, np. żyraf. Dzieciaki będą zachwycone!

 

Kanaryjska kuchnia

Ryby, owoce morza, pyszne kozie sery. Na wyspie można znaleźć wiele knajpek oferujących lokalne produkty. Popularną forma posiłku jest zamawianie tzw. tapas – małych porcyjek, które dzielą się wszyscy siedzący przy wspólnym stole. Nasze ulubione tapas to gambas al ajillo (krewetki smażone w oliwie z oliwek z czosnkiem i ostrą papryczką), puntillas de calamar (malutkie smażone panierowane kalmarki), zielone papryczki pimientos de padron i smażony ser (queso frito). Do zestawu lampka schłodzonego białego wina – pełnia szczęścia.

Powiązane wpisy