Fuerteventura

Latarnie morskie Fuerteventury

Pomysł na ten wpis zrodził się w głowie jednej z osób, która obserwuje nasz profil na Facebooku – dziękuję za inspirację! 🙂 Co prawda było to już dość dawno, ale  w końcu doczekał się realizacji.

Po hiszpańsku „latarnia morska” to „faro”. Czy wiecie skąd ta nazwa pochodzi?

Dawno temu, w starożytnym Egipcie, na wyspie Faros u wybrzeży Aleksandrii, została wybudowana latarnia morska. Planował ją już prawdopodobnie Aleksander Wielki, a wznieśli Ptolemeusze . Stała się jednym z siedmiu cudów świata starożytnego. Niestety, seria trzęsień ziemi sprawiła, że jej wygląd do współczesności przetrwał jedynie w rycinach, tworzonych dzięki relacjom i opisom historyków – już w średniowieczu po latarni nie było ani śladu.

A w języku hiszpańskim utrwaliła się nazwa „faro” (od wyspy Faros) jako określenie latarni morskiej. Na Fuerteventurze mamy następujace:

 

FARO DE TOSTÓN

Tak naprawdę są to dwie latarnie znajdujące się tuż obok siebie na północ od miejscowości El Cotillo. Najbardziej kolorowe spośród wszystkich na wyspie. Czerwono – białą wieżę widać z daleka, ładnie oświetla ją popołudniowe słońce. Wewnątrz znajduje się skromne muzeum poświęcone tradycyjnemu rybołówstwu – Museo de Pesca Tradicional (wt-sb, 10:15 – 17:00).

 

LATARNIA MORSKA W PUERTO DEL ROSARIO

Przy okazji wizyty w stolicy można zahaczyć o jej mniej reprezentacyjną część. Przy wjeździe do miasta od strony północnej znajdują się kompleksy hangarów, magazyny, odsalarnia wody oceanicznej i latarnia morska – chyba najmniej urokliwa ze wszystkich na wyspie.

 

FARO DE ENTALLADA

W okolicy miejscowości Gran Tarajal i Las Playitas na wzgórzu (podjazd jest dość ekscytujący!) ulokowano przepiękną, dużą latarnię. Na klifie przygotowano rodzaj tarasu, z którego rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na wschodnie wybrzeże wyspy. Przyjmuje się, że Faro de Entallada jest punktem na mapie Fuerteventury i wszystkich Wysp Kanarysjkich leżącym najbliżej wybrzeża Afryki – w linii prostej jest tu 96 km do pogranicza Maroka i Sahary Zachodniej.

Fot. Agata Jackiewicz

 

LATARNIA MORSKA W JANDII – MORRO JABLE

W środkowej części plaży głównego kurortu południa wyspy. Nieopodal znajduje się „chirringuito” czyli restauracja/bar tuż przy plaży.

W okolicy jest także szkielet wieloryba – jeden z kilku na wyspie tworzący ścieżkę dydaktyczną poświęconą tym pięknym zwierzętom. Niestety – bywa, że ich martwe ciała wyrzucane są na brzeg, stąd też obecność takich szkieletów na wybrzeżach Fuerteventury.

Najbliższe sąsiedztwo latarni morskiej to też sprawdzone miejsce, gdzie spotkacie z całą pewnością pręgowce berberyjskie – charakterystyczne dla wyspy wiewiórki.

Fot. A.M. Trzmiel

 

FARO PUNTA DE JANDIA

Najdalej wysunięty na zachód punkt Fuerteventury. Przy dobrej przejrzystości powietrza można z niego dostrzec Gran Canarię. Miejsce to zdobi okazała latarnia. W najbliższym sąsiedztwie jest niewielka wioska El Puertito de La Cruz, gdzie można zatrzymać się na obiad w jednej z trzech restauracji. Przy samej latarni ustawiono stoliki i ławki – to dobre miejsce na piknik, o ile wybieramy się na południe Fuerteventury z własnym prowiantem.

 

FARO PUNTA PESEBRE

Mówi się, że to jedna z najmniejszych latarni morskich w całej Europie. Z daleka przypomina budkę telefoniczną na końcu świata. Jeśli dotrzemy do Punta de Jandia, można pokusić się o pokonanie dodatkowych kilku kilometrów szutrowymi drogami, by dotrzeć do tej skromnej budowli. Dojeżdżając do Puertito de La Cruz od strony północnej należy odbić w prawo i poruszać się wzdłuż plaży Los Ojos, mijając po prawej stronie nieczynny pas startowy.

 

P.S. Wieże wszystkich latarni morskich na wyspie są zamknięte – niestety, nie da się wejść na ich szczyt, by podziwiać widoki z góry.

Powiązane wpisy