Fuerteventura

Fuerteventura w filmie

Na wyspie było realizowanych kilka filmów hiszpańskich. Mieszkając tutaj i przeglądając regularnie media lokalne, raz po raz widzimy ogłoszenia o naborze statystów do nowych produkcji. Ale są to raczej filmy, które nie są i nie będą dostępne w Polsce. Dlatego poniżej lista kilku znanych produkcji, które bez większego trudu odnajdziecie.

 

  1. „Exodus: Bogowie i Królowie” (org. „Exodus: Gods and Kings”), 2014, reż Ridley Scott , ocena według użytkowników serwisu Filmweb: 6,1

Plejada gwiazd: Christian Bale (znany z ról w „Batmanie”), Joel Edgerton, Ben Kingsley, Sigourney Weaver. Wielki budżet, rozbudowane scenografie i efekty specjalne. A do tego plenery Fuerteventury.

Film jest historią Mojżesza. Jest to biblijna opowieść o życiu proroka oraz o wyprowadzeniu Narodu Wybranego z Egiptu.

Najbardziej rozpoznawalne miejsca, które były plenerem filmowym to:

  • Buen Paso, wioska w okolicy Ajuy i wąwozu Las Penitas. Filmowano tam scenę ślubu Mojżesza z Seforą.

Zdj. https://www.facebook.com/makingofexodusfuerteventura/

 

W filmie wyglądało to tak:

zdj. Volcano Films (za pośrednictwem filmweb.pl)

Dokładnie w tym samym miejscu budowane są aktualnie (październik 2019) dekoracje do filmu „The Eternals”.

 

  • Plaża Cofete. Najbardziej spektakularna scena filmu: przejście Izraelitów przez Morze Czerwone (zdj. https://www.facebook.com/makingofexodusfuerteventura/)

Co ciekawe, o ile góry sąsiadujące z plażą Cofete i sama plaża są w filmie widoczne i rozpoznawalne, o tyle ciekawostką jest to, że sceny przejścia po dnie Morza Czerwonego były kręcone na lagunie Sotavento, na plaży Rico del Paso.

zdj. Volcano Films (za pośrednictwem filmweb.pl) oraz https://www.facebook.com/makingofexodusfuerteventura

 

A efekt?

Taki:

zdj. Volcano Films (filmweb.pl)

 

2. „Sprzymierzeni” (org. „Allied”), 2016, reż. Robert Zemeckis, ocena wg Filmweb: 6,8

Historia miłosna pary szpiegów (w rolach głównych Brad Pitt i Marion Cotillard), którzy poznają się w Maroku. Film osadzony w realiach II wojny światowej.

Sceny „marokańskie”, które pojawiają się na samym początku filmu, kręcone były na Gran Canarii i Fuerteventurze.

Zdj. Paramount Pictures (za pośrednictwem filmweb.pl)

Ostatni z kadrów obiegł też miejscowe media na wyspie jako ujęcie z planu w czasie produkcji:

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/MorroJableElLugarIdealParaRelajarse/ , post z 25.05.2016

Pojawienie się takich gwiazd było wzbudzało wiele emocji i było szeroko komentowane od momentu ich pojawienia się na lotnisku na Fuerteventurze:

fot. https://www.facebook.com/Conocer-Fuerteventura , post z 23.05.2016

 

3. „Han Solo. Gwiezdne wojny: historie” (org. „A Star Wars story”), 2018 , reż. Ron Howard, ocena wg Filmweb: 6,8

Najnowsza część „Gwiezdnych Wojen”. W filmie wystąpiła tak zwana „zona de jable” – piaszczysty odcinek Fuerteventury na południe od Costa Calmy i La Pared.

Zdj. Notocias Fuerteventura (https://www.facebook.com/noticiasfuerteventura/posts/2022094231446353), www.pinterest.com

 https://www.filmweb.pl/film/Han+Solo%3A+Gwiezdne+wojny+-+historie-2018-714149/photos/763467 (Lucasfilm)

 

4. „Dyktator” (org. „The Dictator) 2012, reż. Larry Charles, ocena Filmweb: 6,8

Film z gatunku „głupia komedia”. Nie mogę uwierzyć w to, że ma tak wysoką ocenę na tle pozostałych filmów realizowanych na Fuerteventurze. Przyznam, że nie byłam w stanie obejrzeć go w całości (choć wcale nie jestem koneserką kina!) i przewijałam, próbując znaleźć plenery Fuerteventury. Na szczęście pojawiają się tylko na samym początku i końcu filmu.

 

5. „Solo” (org. „Solo”) , 2018, reż. Hugo Stuven Casasnovas, ocena wg Filmweb: 4,6

Ten film jest jedynym hiszpańskojęzycznym spośród opisywanej piątki. Umieszczam go jednak, ponieważ jest dostępny w serwisie Netflix.

Mimo słabych ocen jest wartą zobaczenia propozycją, ponieważ w filmie Fuerteventury jest naprawdę dużo. Poza tym jest to jedyny spośród filmów, w którym Fuerteventura nie udaje ani odległej planety, ani afrykańskiej pustyni, ale po prostu jest Fuerteventurą. Jest to prawdziwa historia Álvaro Vizcaíny, który był surferem na Fuerteventurze i uległ wypadkowi spadając z klifu na południe od La Pared.

Miejsce wypadku to ta sama sceneria, w której kręcono „Han Solo. Gwiezdne wojny: historie”.

(wszystkie zdjęcia pochodzą z netflix.pl)

Fabuła filmu w dużej mierze opiera się na retrospekcji, przywoływane są wspomnienia głównego bohatera, który czekając na ratunek na plaży, wspomina utraconą miłość. Pojawia się wtedy m.in. scena z wydmami:

Ze szpitalnego okna, choć nieco przysłonięte firanką, widać także Puerto del Rosario:

 

W trakcie produkcji…

Latem 2018 roku przez kilka miesięcy na wyspie realizowana była druga część opowieści o Wonder Woman (film „Wonder Woman 1984”), który dotychczas nie doczekał się premiery (zaplanowana jest na czerwiec 2020). Na potrzeby filmowców na prawie dwa miesiące została zamknięta droga biegnąca przez Park Naturalny Wydm w Corralejo.

 

Obecnie (jesień 2019) trwa produkcja filmu Marvela „The Eternals”. Gwiazdami będą Angelina Jolie, Salma Hayek oraz znani z „Gry o Tron” Richard Madden i Kit Harrington. Buen Paso tym razem wystąpi w charakterze starożytnej Mezopotamii, wybudowano tu m.in. Bramę Isztar.

Dwa inne miejsca, gdzie rozstawione zostały bazy filmowców znajdują się w rejonie Playa de Garcey i Playa La Solapa. Ta druga z plaż została zamknięta dla turystów, a z oddali widać niewielki fragment scenografii.

Miejscowe radio zdradziło na fanpejdżu jakie konstrukcje są budowane w tym miejscu:

https://www.facebook.com/radiosintoniafuerteventura/ – post z 27.10.2019

Powiązane wpisy