Fuerteventura

Najpiękniejsze plaże Fuerteventury

Nie ma plaży idealnej, uniwersalnej na każdy dzień. Czasem oprócz plażowania chciałoby się wyskoczyć na obiad do pobliskiej knajpki (wiec musi takowa w okolicy być), innym razem potrzeba spokoju i samotności, wiec szuka się takiego miejsca, gdzie nie będzie żywego ducha. Na szczęście na Fuerteventurze znajdziecie plaż bez liku, nie bez powodu wyspa nazywana jest plażą Wysp Kanaryjskich.

Niedawno portal Tripadvisor opublikował RANKING NAJŁADNIEJSZYCH PLAŻ W HISZPANII. Czy słyszeliście o tym, że w pierwszej dziesiątce znalazły się aż dwie plaże Fuerteventury? Na miejscu czwartym – Cofete, na siódmym – Sotavento.

Poniżej przedstawiamy opis najpopularniejszych plaż. Nie jest to ranking, bo nie pokusiliśmy się o ocenę, która z nich jest najpiękniejsza. Bo czy da się ocenić to jednoznacznie? Jedni lubią małe plaże w zatoczkach, inni wybrzeże ciągnące się kilometrami. I co jest ciekawsze: ciemny piasek? Jasny piasek? Skałki? Jeśli kiedyś traficie na Fuerteventurę, wypożyczcie samochód na któryś dzień swoich wakacji, poszukajcie plaży idealnej dla siebie.

  1. PLAŻE W PARKU NATURALNYM CORRALEJO

Corralejo, wiodok na wyspę Lobos

To wizytówka Fuerteventury. Kilometry piasku i wydm, turkusowa woda, spektakularne widoki na wyspy Lobos i Lanzarote. Cudowne miejsce dla osób, które lubią robić zdjęcia – na wydmach w Corralejo kręcono niejedna reklamę, bo piasek z Fuerteventury genialnie udaje afrykańską pustynię.

Pas tej plaży to wiele kilometrów jasnego piasku, które zaczynają się nieopodal ostatnich hoteli na południu Corralejo. Samochód można zostawić z zasadzie w dowolnym miejscu przy głównej drodze FV-1A i przedzierając się przez pas wydm dotrzeć do plaży (w zależności od miejsca – jest to od kilkudziesięciu do kilkuset metrów w linii prostej od drogi). Wygodnym sposobem na dotarcie do tych plaż jest zostawienie auta przy jednym z hoteli: Riu Oliva Beach lub Riu Tres Islas. Jest tam co prawda nieco tłoczniej, ale za to znajduje się pełna infrastruktura: możliwość wynajęcia leżaków, toalety, prysznice, bar. Nieco dalej od hoteli tego wszystkiego już brak (ale za to jest tam mniej ludzi).

O miejscowości Corralejo przeczytasz więcej TUTAJ

Na plaży przy wydmach jesteśmy także w czasie wycieczki Hola Fuerteventura. Jej program przeczytasz TUTAJ.

2. SOTAVENTO

Jest to określenie, które używa się na ponad dwudziestokilometrowy odcinek pięknych plaż o jasnym piasku, które ciągną się od Costa Calmy do Morro Jable. Prawdziwy raj dla wszystkich tych, którzy kochają morze czy ocean. Dodatkową atrakcją jest tworząca się na pewnym odcinku tego wybrzeża laguna. Kiedy i gdzie jej się spodziewać? O tym w szczegółach napisaliśmy TUTAJ.

Na pas wybrzeża Sotavento składa się:

a.)  Plaża w Costa Calmie (szczegóły w odnośniku)

Jeden z głównych kurortów na Fuerteventurze, gdzie plaża zaliczana do najładniejszych na wyspie znajduje się bezpośrednio przy hotelach leżących w pierwszej linii brzegowej.

Costa Calma – okolice hotelu SBH Costa Calma Palace

b.) Playa Barca

Jedna z dwóch plaż, przy której tworzy się laguna. Samochodem dojechać tu można kierując się na hotel Melia Fuerteventura. Plaża jest w takiej odległości od Costa Calmy, że da się tutaj także dotrzeć na piechotę z kurortu. Około półtorejgodzinny spacer jest jedną z najciekawszych tras pieszych Fuerteventury.

Laguna Sotavento jest mekką kitesurferów i windsurferów, więc oprócz lazurowej, płytkiej wody, widoki będą współtworzone przez kolorowe żagle unoszące się na wietrze. Na Playa Barca działa kultowa szkoła sportów wodnych – Rene Egli.

W dni, w których tworzy się laguna, warto wybrać się na plażę tuż przy hotelu Melia Fuerteventura. Nasadzono tam wiele palm, które dają przyjemny cień, tym samym cała okolica wygląda jak kawałek karaibskiego wybrzeża.

c.) Risco del Paso

Druga z plaż, przy której tworzy się laguna Sotavento.  Kolor wody i piasku zadowoli nawet najbardziej wybrednych plażowiczów.

Dojechać można tu wyłącznie samochodem. Wybierając się tu na cały dzień trzeba mieć świadomość, że plaża jest słabo zagospodarowana. Nie ma tu żadnego miejsca, gdzie kupimy napoje czy jedzenie, na szczęście niedawno zainstalowano na plaży toalety.

Laguna Sotavento oraz plaża Risco del Paso widziana z punktu widokowego Salmo (Mirador el Salmo, należy zjechać z drogi FV-2 poruszając się z południa na północ

d.) Esquinzo i Mal Nombre

Długie piaszczyste plaże, wzdłuż których można spacerować godzinami, o ile nie ma silnego przypływu, który spowoduje, że woda dotrze do przybrzeżnych skał (wtedy spacer będzie utrudniony, trzeba będzie wspinać się na górę, by znów zejść do brzegu tam, gdzie da się już przejść).

Esquinzo to rozwijający się kurort, na chwilę obecną jest tam tylko kilka hoteli z dostępem do plaży. Pisaliśmy o tym miejscu TUTAJ.

W tym samym paśmie wybrzeża, nieco bardziej na północ znajduje się ładna plaża Mal Nombre. Gdyby nie fakt, że przy plaży jest jedna restauracja, wydawałoby się, że wokół nie ma praktycznie cywilizacji.

Mal Nombre

e.) Jandia – Morro Jable

Największy kurort południa może pochwalić się piękną piaszczystą plażą, wzdłuż której biegnie promenada. W północnej części miejscowości plaża jest szeroka, ale częściowo porośnięta niskimi zaroślami, zatem zanim dojdziemy do piaszczystego wybrzeża, czeka nas kilkuminutowy spacer od głównej drogi.

Plaża w okolicach wzniesienia, na którym znajduje się kościół, to tętniąca życiem część kurortu z licznymi barami i restauracjami.

Plaża i promenada w Morro Jable

Jandia – Morro Jable skradła serce niejednemu turyście, wielu z nich wraca na Fuerteventurę regularnie, by plażować na złotych piaskach południa wyspy.

3. CALETA DE FUSTE

Plaża w zatoce. Łagodne zejście do wody, brak kamieni, brak fali. Dookoła wiele sklepów, barów, restauracji oraz długa promenada. Zatoka jest szeroka, z powodzeniem można znaleźć tu przestrzeń dla siebie zarówno na piasku, jak i w części, gdzie wynająć można leżaki i parasole.

Więcej informacji o kurorcie przeczytasz TUTAJ.

4.EL  COTILLO

W okolicach El Cotillo na północnym-zachodzie wyspy jest kilka bardzo popularnych plaż o bardzo jasnym piasku. Najpopularniejszą z nich jest Playa de la Concha („muszelkowa plaża”), charakteryzująca się łagodnym zejściem do wody, a w przeważającej części roku również brakiem wysokiej fali. Dlatego tę plażę wybierają często rodziny z małymi dziećmi.

Nieopodal znajduje się także plaża Los Lagos, w skład której wchodzi kilka niewielkich zatoczek. To z kolei dobre miejsce do snurkowania.

Samo El Cotillo ma urok niewielkiego rybackiego miasteczka. Nie ma tu wielkich hoteli tak jak na wschodnim wybrzeżu wyspy, przenocować można przede wszystkim w apartamentach. Miejscowej kuchni, ryb i owoców morza popróbować można w kilku popularnych restauracjach w centrum.

5. GRAN TARAJAL

Mówią, że ta plaża do najładniejszych nie należy, bo piasek na niej ani jasny, ani ciemny, przez co jest taki „zwyczajny”. Trzeba jednak przyznać, że plaża jest wielka! Co ciekawe, leży w samym centrum dużego miasta, więc na promenadzie kawiarnie, restauracje, bary, a także liczne sklepy.

O Gran Tarajal pisaliśmy TUTAJ.

Jeśli chcielibyście zobaczyć miejską plażę, a po plażowaniu zjeść pyszną rybę w portowej knajpie, to Gran Tarajal może być dobrą opcją.

6. TARAJALEJO

Tarajalejo to niewielka miejscowość na północ od Costa Calmy.  Nie jest bardzo oblegana przez turystów, w wiosce znajduje się tylko jeden hotel – R2 Bahia Playa, można tez wynająć wakacyjne apartamenty. Charakteryzuje się ciemnym piaskiem, miejscami kamienistym wejściem do wody (mogą się tu przydać buty do pływania). Przy hotelu można wynająć kajaki, jest tu tez promenada, idealna na spacery i jogging. W kilku niedrogich knajpkach kupicie obiad, kanapki na ciepło, frytki, kawę i piwo. 

Jeśli planujecie wakacje w hotelu R2 Bahia Playa, przeczytajcie szerszy opis Tarajalejo.

7. PLAŻE WIDOKOWE

Są takie plaże, które zachwycają, jednak nie są dobrym miejscem na kąpiele w oceanie. Do takich miejsc zaliczana jest większość plaż na zachodnim wybrzeżu Fuerteventury, które znane jest z wysokich fal i silnych prądów morskich, miejscami także ostrych skał. O ile opalanie się czy wycieczka na podziwianie krajobrazów może być bardzo przyjemna, o tyle wchodzenie do wody bywa zwyczajnie niezbezpieczne. Do tych plaż zaliczymy:

a.) Cofete

Dwanaście kilometrów złotej plaży u stóp masywu górskiego. Cofete to jeszcze jedna plaża jak wakacyjnej pocztówki. Wysokie fale uniemożliwiają kąpiel (to jeden z najbardziej niebezpiecznych odcinków wybrzeża), można tu jednak wybrać się na spacer albo piknik. Dojazd niestety utrudniony. Za Morro Jable kończy się asfaltowa droga, dalej przez cały półwysep Jandia ciągną się nieutwardzone bezdroża.

Ridley Scott krecił tu film „Exodus”. Półwysep Jandia wystąpił w roli Półwyspu Synaj, a plaża Cofete była brzegiem Morza Czerwonego przez które Mojżesz przeprowadzał Naród Wybrany.

Ofertę naszej wycieczki na plażę Cofete połączoną z wizytą w Willi Wintera oraz latarnią morską Punta de Jandia sprawdzisz TUTAJ.

b). Ajuy

Plaża z ciemnym piaskiem na zachodnim wybrzeżu wyspy. Atrakcją dodatkową są tu najbardziej znane jaskinie na wyspie. To miejsce odwiedzamy w trakcie wycieczki Hola Fuerteventura

Przeczytaj więcej o AJUY.

c). La Pared

Podobne wrażeń estetycznych dostarczy nam spędzenie ostatnich chwil dnia na plaży w La Pared oraz na otaczających ją klifach. Bezpośrednio w miejscowości, w okolicach popularnej restauracji znajduje się Playa de La Pared z ciemnym piaskiem i ostrymi skałami klifów.

W ciągu dnia na wybrzeżu w okolicach tej miejscowości zobaczymy też sporo surferów.

Przeczytaj więcej o LA PARED.

W pobliżu miejscowości jest też druga plaża, do której zejść można po schodach – Playa del Viejo Rey (Plaża Starego Króla). W chwilach silnego przypływu staje się bardzo wąska. Charakterystyczne są tu pofałdowane, przybrzeżne skały.

Playa del Viejo Rey

d). Popcorn Beach

Plaża, która zrobiła jakiś czas temu furorę na Instagramie. Okąd hasztag #popcornbeach obiegł świat, nagle stała się ważną atrakcją turystyczną Fuerteventury.

Leżąca mniej więcej w połowie szutrowej drogi łączącej Majanicho i Corralejo niewielka zatoczka pełna jest drobnych białych kamyczków, które kształtem przypominają prażoną kukurydzę. W rzeczywistości są to skamieniałe algi.

Wybrzeże w okolicy Popcorn Beach zdominowane jest przez ciemne skały, wzrok przyciąga także pobliska Lanzarote.

Sprawdź program naszej wycieczki z Fuerteventury na Lanzarote TUTAJ.

Na Fuerteventurze jest wiele innych plaż. Wymienione powyżej są najpopularniejsze, ale odkrycie tych pozostałych, mniej uczęszczanych, może być pomysłem na ciekawie spędzony wakacyjny czas. Poznanie wielu z nich pozwoli Wam ułożyć swój własny plażowy ranking.

Oferta wynajmu samochodów na Fuerteventurze: TUTAJ

Na koniec trzeba wspomnieć, że na Fuerteventurze na plażach jest sporo naturystów. Spotkacie ich przede wszystkim na pewnych odcinkach plaży przy wydmach oraz na Sotavento. Nie są to specjalne strefy wyznaczone do plażowania nago – po prostu przyjęło się od lat, że w tam mogą czuć się swobodnie. Nie bądźcie więc bardzo zaskoczeni tym widokiem.

Bibliografia:

www.visitafuerteventura.com

www.canarias7.es

www.tripadvisor.es

Zdjęcia: materiaały własne, Fotolia

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Powiązane wpisy