Fuerteventura

Ajuy

O Ajuy można powiedzieć, że to jedno z najstarszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich.

Wszystkie wyspy są pochodzenia wulkanicznego, ale ich powstawanie trwało przez miliony lat. Fuerteventura jest najstarszą wyspą archipelagu. Wapienny klif w Ajuy tworzą skały, które powstały na dnie oceanu około 120 mln lat temu, a następnie w wyniku ruchów tektonicznych pojawiły się na powierzchni.

Niewielka wioska leży przy bardzo malowniczej plaży o ciemnym piasku zwanej Playa de Los Muertos (Plaża Umarłych). Nazwa wzięła się z faktu, że wielokrotnie w historii odnajdywano tu ciała osób, które zginęły na oceanie i w Ajuy zostały wyrzucone na brzeg. Fale wyglądają malowniczo, gdy rozbijają się o przybrzeżne skały, jednak trzeba być świadomym zagrożenia, jakie niosą – jest jedna z najbardziej niebezpiecznych plaż na Wyspach Kanaryjskich.

 

Zwiedzanie Ajuy:

(Ta wioska jest pierwszym punktem programu naszej wycieczki FUERTEVENTURA DELUXE)

 

W północnej części plaży rozpoczyna się ścieżka, która prowadzi na klif. Pofałdowane jasne skały wapienne pięknie komponują się z czarną plażą i wzburzonym oceanem. Idąc wyznaczonym szlakiem po kilku minutach zobaczymy dwie duże dziury zabezpieczone drewnianymi kratami – to pozostałość po wapiennikach. W przeszłości w Ajuy wycinano także całe wapienne bloki, które służyły następnie jako materiał budowlany. Zostały wykorzystane m.in. jako dekoracja portalu kościoła w pobliskiej miejscowości Pajara.

Plaża w Ajuy

 

Ścieżka prowadzi dalej na północ, gdzie jasne skały ustępują miejsca czarnym wulkanicznym bazaltom. To w nich powstały w procesie formowania się wyspy, kiedy lawa łączyła się z oceanem, jaskinie. Mówi się o nich, że to pirackie jaskinie w Ajuy. Przekazy historyczne mówią o tym, że wyspa przez wieki nękana była przez piratów. Oczami wyobraźni można dostrzec korsarzy wykorzystujących jaskinie nad oceanem jako miejsce schronienia.

Przez znaczną część roku, kiedy nie ma zbyt silnego wiatru i wysokiej fali, zejście do dwóch połączonych ze sobą jaskiń jest możliwe.

Kilka kilometrów na południe od Ajuy, przy plaży Garcey, przed laty rozbił się transatlantyk American Star. O historii statku przeczytacie TUTAJ.

 

Powiązane wpisy