Fuerteventura

Fuerteventura – punkty widokowe

Podróż przez Fuerteventurę to w znacznej mierze chłonięcie widoków. Poniżej lista kilku punktów, w których warto się zatrzymać, żeby uchwycić pocztówkowe ujęcia.

 

  1. Punta de Viento – przystanek w drodze na Cofete

Przełęcz w drodze na plażę Cofete z widokiem zarówno na zachodnie, jak i wschodnie wybrzeże. Tu potrafi naprawdę solidnie wiać – do tego stopnia, że trudno otworzyć drzwi samochodu! W wymagającej trasie do najdnej z najładniejszych plaż Hiszpanii ten przystanek pozwoli Wam ją zobaczyć po raz pierwszy.

W drodze na Cofete

2. Taras widokowy przy kościele w Morro Jable

Kościół w Morro Jable znajduje się na samym południu miejscowości, na wzniesieniu. Utworzono tu rodzaj niewielkiego tarasu, z którego można zobaczyć całą plażę kurortu, latarnię morską. To jeden z najczęściej utrwalanych na kartkach pocztowych widoków z Fuerteventury.

Widok spod kościoła w Morro Jable

 

3. El Salmo – widok na lagunę Sotavento

Przy głównej drodze przelotowej Fuerteventury (oznaczonej symbolem FV-2), kilka kilometrów na południe od Costa Calmy, poszerzono pobocze i utworzono punkt, z którego można obserwować lagunę Sotavento.

(Co ważne, laguna nie jest stałym zjawiskiem, tworzy się tylko w określonym czasie w ciągu miesiąca. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ. )

Zjazd na ten punkt widokowy jest możliwy tylko jeśli poruszamy się z południa na północ, nie odwrotnie (to znaczy jeśli jedziemy z Morro Jable w kierunku Costa Calmy). W przeciwnym wypadku należy nadłożyć wiele kilometrów i zawrócić na zjeździe z drogi szybkiego ruchu na węźle Mal Nombre.

Opisywane w punktach 1-3 przystanki są możliwe do zobaczenia podczas wycieczki COFETE + POŁUDNIE WYSPY VIP.

Punkt widokowy El Salmo

 

4. Mirador Sicasumbre

W okolicy masywu Montaña Cardón, przy drodze FV-605 łączącej La Pared i Pajarę, znajduje się punkt widokowy składający się z dwóch części. Wcześniej, idąc ścieżką na górę, mijamy po drodze kamienne posągi kóz i napis „Fuerteventura”. To chyba najciekawsze miejsce, gdzie możecie pozować do zdjęcia z nazwą wyspy. Już z tej perspektywy rozciąga się dość szeroka panorama. Wchodząc jeszcze wyżej, docieramy do miejsca, które zostało przygotowane jako punkt obserwacyjny nocnego nieba. Jest tu zamocowana na stałe lornetka, są tablice informujące o tym, jakie konstelacje gwiazd można obejrzeć w określonych porach roku. Punkt widokowy wznosi się na wysokości około 300 m.n.p.m, widać z niego między innymi zachodnie wybrzeże w okolicach La Pared, pustkowia wokół Costa Calmy oraz szczyt Pico de La Zarza.

Mirador de Sicasumbre

 

5. Punkt widokowe pomiędzy Pajarą i Vega de Rio Palmas

Trasa numer FV-30 to jedna z najładniejszych widokowych tras Fuerteventury. Na odcinku kilkunastu kilometrów znajdziemy kilka zatoczek, gdzie pobocze jest szersze i gdzie można bezpiecznie się zatrzymać.

Przystanek warto zrobić sobie szczególnie w dwóch miejscach:

a). na granicy gmin Pajara i Betancuria oznaczonej białą bramą. Takie bramy pojawiają się w wielu miejscach na wyspie i sygnalizują nam podział administracyjny.

b.) w zatoczce, skąd widać wąwóz Las Penitas i znajdującą się w nim kapliczkę poświęconą patronce Fuerteventury – Matce Boskiej Skalnej.

 

6. Mirador Guise y Ayose (zwany także Mirador Dos Reyes)

Przełęcz na północ od Betancurii, na której spotkamy ponad dwukrotnie większe od ludzi posągi przedstawiające ostatnich władców Guanczów na Fuerteventurze. Widać stąd zarówno dolinę Betancurii, jak i rozległy obszar północy wyspy, a przy wysokiej przejrzystości powietrza – także sąsiednią wyspę Lanzarote.

W okolicy znajduje się ciekawy architektonicznie punkt widokowy – Mirador Morro Velosa. Niestety, od maja 2019 jest zamknięty, a wjazd na szczyt, na którym się znajduje – zablokowany.

Punkty widokowe 6 i 7 odwiedzamy podczas wycieczki FUERTEVENTURA DELUXE.

 

7. Mirador de Vallebrón

Punkt widokowy w okolicy wioski Tindaya z widokiem na świętą górę Gunaczów o takiej samej nazwie jak wioska.

Widok na Górę Tindaya w czasie lekkiej kalimy

 

 

Powiązane wpisy