Fuerteventura

Gran Tarajal

O Gran Tarajal można powiedzieć, że to ładne, kanaryjskie miasteczko. Mimo szerokiej, piaszczystej plaży ominęła je masowa turystyka. Nie ma tutaj wielkich hoteli, w knajpkach i restauracjach częściej niż turystów spotkamy miejscowych.

 

Gran Tarajal zlokalizowane jest na wschodnim wybrzeżu Fuerteventury. Do Costa Calmy jedzie się stąd około 25 minut. Dla mieszkańców południowej części wyspy to miasto, w którym bywa się czasem na zakupy, załatwić jakieś sprawunki. Znajdziemy tu sporo sklepów i butików (warto pamiętać, że pracują z przerwą na siestę w ciągu dnia, w godzinach 13:30 -16:30 większość z nich jest zamknięta).

Skwerek przed kościołem – fontanna z konikami morskimi

 

W centrum znajduje się wzniesiony na początku XX wieku kościół San Diego de Alcala. O godz. 11:00 w każdą niedzielę jest msza odprawiana przez charyzmatycznego księdza, który głośno śpiewa i gra na gitarze. Warto odwiedzić Gran Tarajal właśnie wtedy, chociażby po to, by przyjrzeć się miejscowym, którzy spotykając się, serdecznie witają się w niedzielne przedpołudnie.

Wnętrze kościoła

Trzy minuty spacerem od kościoła dojdziemy do plaży. Ta w Gran Tarajal jest bardzo szeroka i piaszczysta. Wielu turystów czasem jednak rozczarowuje, bo piasek jest tutaj ciemniejszy niż na południu wyspy, w kurortach.

Wzdłuż plaży ciągnie się promenada, na której znajdziemy z jednej strony sklepiki, ale również sporo restauracji, kawiarni, lodziarni.

Gran Tarajal to także miejscowość portowa i rybacka. Przy porcie znajduje się tzw. cofradia de los pescadores, restauracja gdzie zamówić można dania bazujące na świeżych rybach i owocach morza.

Solidna porcja ryby w cofradii – koszt około 15€/os.

Portowa knajpa. Z drugiej strony budynku w godzinach porannych i wczesnopopołudniowych czynny jest także sklep rybny.

Zabudowa Gran Tarajal to w dużej mierze kamienice. Nie wszystkie są zadbane, ale między wieloma budynkami można zobaczyć ciekawe murale.

Od kilku lat w Gran Tarajal organizowany jest festiwal Tran Tran. W czasie kilku sierpniowych dni ulice miasteczka wypełniają się mistrzami sztuki kuglarskiej z wielu krajów.

 

Przebywając w rejonie Gran Tarajal warto podjechać również kilka kilometrów dalej do urokliwego Las Playitas lub zobaczyć latarnię morską Faro de Entallada. Jest ona traktowana jako punkt na mapie Wysp Kanaryjskich leżący najbliżej Afryki (w linii prostej z tego miejsca do wybrzeża afrykańskiego jest 96 km).

 

 

Zdjęcie główne pochodzi ze strony www.canarias7.es

Powiązane wpisy