Fuerteventura

Virgen de la Peña – patronka Fuerteventury

Virgen de la Peña to wizerunek Matki Boskiej Skalnej z Fuerteventury, patronki wyspy.

Sama figurka jest niewielka – wykonana z białego alabastru mierzy zaledwie 23 centymetry. Przez miejscowych otaczana jest wielką czcią. Przyjmuje się, że przywiózł ją na wyspę Jean de Bethencourt, konkwistador, który na początku XV wieku podbijał Wyspy Kanaryjskie i włączał je do Hiszpanii. Wtedy też pojawiło się tu chrześcijaństwo, budowano pierwsze kościoły i nawracano pogański lud Guanczów, który zamieszkiwał archipelag.

Figurka Virgen de La Peña pierwotnie znajdowała się w głównym kościele wyspy – w Betancurii. Po wielkim wstrząsie jakim był atak piratów pod koniec XVI wieku okazało się, że figura Matki Boskiej zaginęła. Legenda mówi, że została odnaleziona w wąwozie niedaleko miejscowości Vega de Rio Palmas. Odnalazł ją Diego de Alcalá, opat zakonu franciszkanów, który do dzisiaj przez mieszkańców wyspy uznawany jest za cudotwórcę i uzdrowiciela. Kościół katolicki ogłosił go także świętym.

 Vega de Rio Palmas

W skalnym wąwozie wybudowano kapliczkę zwana Ermita de Malpaso i przez pewien czas trzymano w niej wizerunek Matki Boskiej. Ze względu na to, że dostęp do kapliczki jest trudny, z czasem figura została przeniesiona do kościoła, który wybudowano w wiosce Vega de Rio Palmas. Do dzisiaj znajduje się ona w ołtarzu. Co roku w trzeci piątek września odbywa się tutaj „romeria” czyli pielgrzymka. Z różnych stron Fuerteventury do Vega de Rio Palmas idą pątnicy. Oprócz wymiaru religijnego ten dzień jest ważnym świętem, w czasie którego można przyjrzeć się miejscowemu folklorowi.

Przeczytaj także o pobliskiej miejscowości PAJARA.

Kapliczka, która upamiętnia miejsce odnalezienia figury, znajduje się w malowniczym wąwozie. (Fot. K.Dziekoński)

Bibliografia:

„Fuerteventura”, Dumont, Warszawa 2016

https://descubrefuerteventura.com/ermita-del-malpaso

https://descubrefuerteventura.com/ermita-virgen-de-la-pena

 

 

Powiązane wpisy