Fuerteventura

Karnawał na Fuerteventurze

Poświętowaliśmy w Boże Narodzenie i Sylwestra, poświętowaliśmy w Trzech Króli, ale najlepsze dopiero się zaczyna! Wkraczamy w karnawał, a na Wyspach Kanaryjskich jest on wyjątkowo barwny. Zaryzykujemy nawet powiedzieć, że to najbardziej roztańczony i najlepszy karnawał Europy. Imprezy odbywają się na wolnym powietrzu i trwają do późnych godzin nocnych. Jest ciepło, nocą wystarczy bluza lub lekka kurtka i o ile sił nie braknie można balować do rana. W karnawale chętnie uczestniczą mieszkańcy wyspy. Wiele instytucji ma skrócone godziny pracy, a w ostatki banki i urzędy są zamykane.

Poszczególne gminy Fuerteventury jeszcze nie podały szczegółowego harmonogramu obchodów, ale znamy już daty ramowe. W niektórych miejscowościach, takich jak Puerto del Rosario, Gran Tarajal czy Morro Jable karnawał ma bardziej rozbudowany program, w innych ogranicza się do parady, która jest głównym wydarzeniem. Co roku narzuca się z dużym wyprzedzeniem temat przewodni strojów karnawałowych. Nic dziwnego, w czasie parady na ulicach kanaryjskich miast można zobaczyć przebrania, które są efektem wielogodzinnych przygotowań. W tym roku (tekst został napisany w 2018) gmina Puerto del Rosario organizuje karnawał pod hasłem „muzyka i show” (a więc z pewnością po ulicach chodzić będą Elvis i Freddie Mercury jak żywi!). Z kolei gmina Pajara (na jej terenie leżą kurorty Costa Calma oraz Jandia- Morro Jable) jako motyw przewodni karnawału ogłosiła Indie.

Oprócz parady efektownym wydarzeniem na zakończenie karnawału jest tzw. pogrzeb sardynki. Sardynka, która niegdyś była spożywana głownie przez niższe warstwy społeczeństwa, według teorii ma symbolizować uciechy, którym oddają się ludzie w okresie karnawału. Jej spalenie, a następnie utopienie w oceanie ma być oznaką zakończenia okresu zabaw (co na Kanarach może jednak dziwić, jako że często imprezy karnawałowe nie kończą  przed Środą Popielcową i trwają jeszcze w okresie Wielkiego Postu). Ale zwyczaj to zwyczaj. Figura sardynki jest niesiona przez ulice miasta, towarzyszy jej kondukt żałobny, a w nim przebierańcy- głównie księża, zakonnice i biskupi. I cała rzesza żałobników- kobiet ubranych na czarno oraz mężczyzn przebranych za kobiety.

Takie wydarzenia czekają na nas na Fuerteventurze w lutym. Jeśli planujecie urlop na wyspie w okresie ferii zimowych, sprawdźcie czy uda Wam się trafić na karnawałowe imprezy.

Puerto del Rosario:  parada 17 lutego 2018

Corralejo: karnawał od 23 lutego do 4 marca 2018, parada 3 marca

Costa Calma: 15 lutego

Morro Jable-Jandia: karnawał od 23 lutego do 3 marca 2018

 

A taka informacja wisiała dwa lata temu na drzwiach banku Santander w Caleta de Fuste: Informujemy, że z powodu imprez karnawałowych od 9 do 13 lutego bank będzie czynny w godz. 09:00-12:30, w poniedziałek 9 lutego- zamknięte

 

AKTUALIZACJA: rok 2019

Puerto del Rosario: 22 lutego – 10 marca, motyw przewodni karnawału: gry wideo

Corralejo: 14-24 marca, motyw przewodni: miasta świata

Morro Jable: 22-30 marca, motyw przewodni: wehikuł czasu

Costa Calma: 14 marca, motyw: wehikuł czasu

Caleta de Fuste: 22-24 lutego

Gran Tarajal: 7-17 marca, motyw przewodni: mity i legendy

Betancuria: 17 marca, motyw przewodni: Karaiby

 

AKTUALIZACJA: rok 2020

Corralejo: 28 lutego – 21 marca, motyw przewodni: zawody (profesje)

Morro Jable: 13-22 marca, motyw przewodni: świat reklam

Costa Calma: 5 marca, motyw przewodni: świat reklam

Betancuria: 15 marca, motyw przewodni: świat reklam

Gran Tarajal: 5-15 marca, motyw przewodni: zwierzęta

Caleta de Fuste: 21-23 lutego, motyw przewodni: muzyka na przestrzeni czasu

Puerto del Rosario: 15 lutego – 1 marca, motyw przewodni: świat Azteków

 

 

 

 

Zdjęcie główne: Ben Cheung from Pexels https://www.pexels.com/photo/beautiful-celebration-close-up-costume-437730/

Powiązane wpisy