Fuerteventura

Costa Calma

Sześćdziesiąt piec kilometrów na południe od lotniska na Fuerteventurze leży Costa Calma, jeden z częściej wybieranych przez turystów kurortów na wyspie.

Ponad dwa kilometry plaży o jasnym piasku, w centrum miejscowości kilka sklepów, knajpek i apteka. Costa Calma wydaje się nieco senna, jednak oferuje spokój i ciszę, dlatego wybierana jest często przez seniorów, rodziny z dziećmi i wszystkich tych, którzy wakacje chcą spędzić z dala od głośnych pubów, dyskotek i zatłoczonych plaż.

Okolice hotelu SBH Taro Beach

Costa Calma to w zasadzie królowa szerokich i pustych plaż. Na południe od miejscowości rozpoczyna się wielokilometrowy pas wybrzeża zwanego Sotavento. Około trzech kilometrów od kurortu w czasie przypływów tworzy się laguna, na której ćwiczą adepci kitesurfingu i windsurfingu.

O tym jak i kiedy tworzy się laguna przeczytacie TUTAJ.

Możemy się tam wybrać spacerem, kierując się na widoczne z daleka kolorowe żagle. Plaża zachwyci nas swoja dziewiczością, błękit wody i szum wiatru stworzą genialną wakacyjną atmosferę. Co jakiś czas zobaczymy tylko między skalami dwa żyjące tam gatunki:

  1. Nudystów, głównie zza naszej zachodniej granicy, najczęściej urodzonych w okresie przedwojennym.

  2. Pręgowce berberyjskie. To spotkanie będzie chyba sympatyczniejsze. Oficjalnie mówi się o zakazie dokarmiania tych zwierząt, jednak wiewióry są od lat do tego przyzwyczajone i łase na wszystko to, co mogą dostać od ludzi. 

Jeśli spacer nadwyręży nasze siły, a palące słońce utrudni drogę powrotną, możemy wejść na górę przy lagunie. Znajduje się na niej hotel Melia Fuerteventura, przy którym znajdziemy czekającą taksówkę (można również poprosić w recepcji o zamówienie taksówki). Koszt przejazdu do Costa Calmy to 8-9 €.

Laguna widoczna z punktu widokowego El Salmo (zjazd z głównej drogi FV-2)

W Costa Calmie możemy polecić jeszcze jeden szlak pieszy. W związku z tym, ze miejscowość znajduje się na przewężeniu wyspy od którego zaczyna się półwysep Jandia, od wybrzeża do wybrzeża jest tu około 6 km. Możemy pokusić się o przejście Fuerteventury wszerz i dotrzeć w okolice miejscowości La Pared. Klify, skały i wysoka fala – takimi widokami przywita nas zachodnie wybrzeże.

O pieszej wycieczce z Costa Calmy do La Pared piszemy TUTAJ.

O najpiękniejszych plażach Fuerteventury – TUTAJ.

Oczekiwanie na zachód słońca w La Pared 

Costa Calma jest młodą miejscowością. Jeszcze 30 lat temu nie było tu prawie żadnych zabudowań. Dopiero w końcówce lat 80 – tych powstały pierwsze hotele należące do sieci SBH, a wraz z nimi osiedla mieszkaniowe i infrastruktura miasteczka. W drugiej i trzeciej linii zabudowy miejscowości jest poczta, posterunek policji, ośrodek zdrowia i kompleks edukacyjny ze żłobkiem, przedszkolem i szkołą podstawową.

Większe spożywcze zakupy zrobimy tu w dwóch samoobsługowych supermarketach: Sparze znajdującym się w okolicach SBH Costa Calma Palace i sklepie Tucan Express (w pobliżu hotelu Royal Suite). Nie mamy tu wielkiego wyboru restauracji z kuchnią lokalną. Kanaryjskich smaków poszukać możemy na przykład w restauracji San Borondon,  Asador Las Tapas de Abuela i El Bar de Marko. Miłośników ryb i owoców morza powinno zadowolić menu Terrazza del Gato.  Godną polecenia pizzerią L’Italiano Ristorante.

Wieczorne życie pozahotelowe jest w Costa Calmie wyjątkowo skromne, ale wypić drinka i potańczyć (w czwartki, piątki i soboty – późnym, późnym wieczorem) da się w klubie Divino.

 

 

Wybrzeże w Costa Calmie – widok z okolic SBH Costa Calma Beach

Nasze biuro posiada ofertę wycieczek po polsku z odbiorami z hoteli w Costa Calmie – sprawdź ofertę na naszej stronie głównej.

Powiązane wpisy