Fuerteventura

Wędrówka z Costa Calmy do La Pared

Jeśli będziecie odpoczywać w Costa Calmie, wiedzcie że oprócz długich spacerów wzdłuż plaży ciekawą opcją dla lubiących piesze wędrówki może być spacer do La Pared.

Obie miejscowości leżą na tzw. Istmo de La Pared – największym przewężeniu Fuerteventury, gdzie od wybrzeża zachodniego do wschodniego jest w linii prostej 6 kilometrów. Wybrzeża różnią się diametralnie: Costa Calma to długa piaszczysta plaża, La Pared powita Was klifami, skałami i wzburzonym oceanem. Warto się wybrać chociażby po to, by doświadczyć tego zmiennego oblicza wyspy.

Można iść wzdłuż asfaltowej drogi, ale nie ma tam bezpiecznego i szerokiego pobocza. Jest to trasa krótsza, mniej męcząca i oczywista: wiadomo, w którą stronę się kierować.

My jednak polecamy wybrać drugi z wariantów: wędrówkę po bezdrożach dzielących obie miejscowości.

Odkąd kilka lat temu wybudowano obwodnicę Costa Calmy wejście na pieszy szlak nie jest do końca jasne. Trzeba wiedzieć, że na wysokości Costa Calmy są dwa przejścia podziemne pod drogą szybkiego ruchu FV-2. Jedno z nich zaznaczone jest na mapach Google jako „Road Crossing” (okolice hotelu Drago Park. Na tej samej mapie oznaczone jako „zamknięte na stałe”, ale to błąd, można przejść bez przeszkód) , drugie (nieco bardziej na południu miejscowości) widnieje na mapie jako: „Unterfuhrung II, Weg zur Westkuste”.

 

 

Źródło: mapy.google.pl

Po przejściu przez tunel powinniśmy dostrzec ścieżkę. Na jej początku są znaki informujące o tym, że teren jest rezerwatem przyrody, nie należy schodzić z wyznaczonego szlaku.

Przed nami rozciągać będzie się będzie bardzo duży, nieco pagórkowaty obszar. Musimy kierować się na zachód, mając po swojej lewej stronie wzgórze z wiatrakami, po około godzinie warto skręcić nieco w kierunku północnym.

Wzgórze z wiatrakami prądotwórczymi nad Costa Calmą

 

Czasami na trasie brakuje drobnych kierunkowskazów. Wtedy warto wspiąć się na jedną z górek i sprawdzić czy w oddali nie widać już La Pared i zachodniego wybrzeża. To ułatwi nam orientację w terenie.

Pokonanie tego odcinka zajęło nam niespełna 2 h. Szliśmy powoli, z przystankiem na piknik. Wśród nas było też trzylatka, która w pierwszej części wycieczki gnała przed siebie, później niesiona była „na barana” 🙂 Warto mieć ze sobą zapas napojów, przekąski. Jest duża szansa na to, że po drodze nie spotkamy żywego ducha.

Zachodnie wybrzeże w godzinach popołudniowych wygląda naprawdę malowniczo. W La Pared można pokusić się na zostanie aż do zachodu słońca.

Więcej o La Pared przeczytasz TUTAJ.

Wróciliśmy do Costa Calmy taksówką, zamawiając ją telefonicznie (nr 0034 928 54 52 49). Jeśli nie będziecie się czuć pewnie, żeby samemu dzwonić po taksówkę, możecie o nią poprosić w restauracji Bahia La Pared. Koszt powrotu do Costa Calmy to około 12 euro.

 

Inna trasa piesza z Costa Calmy to spacer na lagunę Sotavento. Przeczytasz o niej TUTAJ.

Kup nasz przewodnik po Fuerteventurze: TUTAJ

Powiązane wpisy