Fuerteventura

Corralejo

Położone na północy Fuerteventury Corralejo ma urok hiszpańskiego miasteczka. Niegdyś port rybacki, dzisiaj jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych, chętnie odwiedzana jest przez osoby młode i rodziny z dziećmi. O ile będąc na południu wyspy ma się wrażenie, ze wypoczywają tam przede wszystkim Niemcy, tak w Corralejo przeważają głownie Anglicy i Irlandczycy. 

W centrum miejscowości znajdują się niewielkie plaże. Wokół pełno knajpek i restauracji, gdzie zjeść można owoce morza, ryby i wszelkie dania kuchni hiszpańskiej i kanaryjskiej.

Wśród najbardziej polecanych miejsc, gdzie można dobrze zjeść i wypić są:

  • Tapas Oscar – restauracja z kuchnią kanaryjską w centrum Corralejo
  • Waikiki Beach Club – część stolików ustawiona na piaszczystej plaży, lokal z doskonałymi widokami na Lobos

Wędrując nadmorską promenadą natrafimy nie tylko na sklepy z pamiątkami oraz puby, ale także na dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze. W Corralejo znajdują się także supermarkety większych sieci handlowych. Wielu turystów decyduje się na wynajem apartamentów z aneksami kuchennymi i samodzielne przygotowanie posiłków na bazie dostępnych w miejscowych sklepach produktów.

W Corralejo działa park wodny (w sezonie letnim, zwykle od kwietnia do listopada, codziennie 10:00 – 18:00, wstęp: 25€/dorośli, 19€/dzieci) z basenami i zjeżdżalniami. W okolicach parku wodnego w piątkowe oraz wtorkowe przedpołudnia organizowany jest targ senegalski.

Niezmiennie od lat największą atrakcja jest to, co stworzyła natura – wydmy w Parku Naturalnym Corralejo. Wydmy zajmujące obszar ponad 2,5 tysiąca hektarów znajdują się kilka kilometrów na południe od miasta. Można się tu dostać autobusem linii numer 6 (wysiadamy na przystanku „Los Hoteles” przy głównej drodze w okolicach hoteli Riu Tres Islas oraz Riu Oliva Beach) lub wydając kilka euro na taksówkę.

W publikacjach dotyczących Fuerteventury można się spotkać z teorią, że „wydmy w Corralejo powstały na skutek wiatru przywianego z Sahary”. Nie jest to prawda! Wydmy mają pochodzenie organiczne. Biorąc garść piasku zobaczycie w nim drobiny muszelek i organizmów morskich, co świadczy o tym, że kiedyś były dnem oceanu.

 

 

Park Naturalny Wydm w Corralejo jest miejscem, gdzie co roku organizowany jest Festiwal Latawców (Festival de Cometas). Trwa on zazwyczaj kilka dni w pierwszej połowie listopada i ma tradycję sięgającą 1987 roku. Prezentowane obecnie na festiwalu latawce to imponujących rozmiarów kontrukcje, czasem połączone lub kilkupoziomowe. Można tu zobaczyć czarownice na miotłach, potwory, wielkie ośmiornice i postaci z bajek. Przy dojeździe do wydm latawce widać już z daleka, miejscem ich największej koncentacji jest Playa el Burro.

Festiwal Latawców na wydmach – impreza organizowana w Corralejo co roku w listopadzie

W Corralejo zachwycą nas widoki na sąsiednie wyspy. W zasięgu wzroku znajduje się wysepka Lobos oraz Lanzarote. Z portu w Corralejo wielokrotnie w ciągu dnia wypływają promy do Playa Blanca na Lanzarote. Przeprawa trwa około 30-40 minut.

Przeczytaj również: Z Fuerteventury na Lanzarote na własną rękę

Powiązane wpisy