Fuerteventura

Pogoda na Fuerteventurze zimą

Siadam do napisania tego tekstu w jeden z pierwszych dni listopada. Jest godzina 14:00. Wyglądam przez okno. Chmury. Dzisiaj od rana nie było chyba ani jednej słonecznej chwili. Słońce wstało przed siódmą rano, a dzień do tej pory jakiś taki ciemny i smutny.

W listopadzie takie dni się już zdarzają. Nie codziennie. Nie zawsze. Ale trzeba liczyć się z tym, że przylatując na Fuerteventurę w okresie od listopada do marca mogą trafić się nam takie dni. Temperatura utrzymuje się na granicy 20 stopni, ale lekki wiatr sprawia, że wydaje się jakby było ciut chłodniej.

Trudno jest dokładnie powiedzieć jak będą wyglądać zimowe wakacje na Fuerteventurze. Można pytać różne osoby, które na wyspie były w którymś z zimowych miesięcy. Jedni odpowiedzą, że mieli wspaniałą pogodę z piekącym słońcem, inni wspomną to, że w ciągu trzech pierwszych dni pobytu przeczytali wszystkie książki i rozwiązali wszystkie krzyżówki, bo było chłodno, wiał nieprzyjemny wiatr, a na samą myśl o wejściu do basenu dostawali gęsiej skórki.

W zeszłym roku (ten tekst został napisany w 2018 r) zima zaczęła się dość późno. W listopadzie i grudniu było piękne bezchmurne niebo, plaże pełne były osób, które bez wahania wchodziły do oceanu. Dopiero w połowie stycznia pojawiły się pierwsze oznaki zimy: chmury, przelotne deszcze, ochłodzenie. Fuerteventurę ominęły w tamtym czasie potężne ulewy, ale w lutym w kanaryjskiej telewizji pokazywane były filmy z Gran Canarii i Teneryfy, gdzie ulicami płynęły rzeki. Trwało to kilka dni, ale z pewnością te „kilka dni” to była znaczna część czyjegoś długo wyczekiwanego zimowego urlopu.

Na co warto się przygotować wybierając się na Fuerteventurę pomiędzy listopadem a marcem?

– Temperatury zimą to przeciętnie 20 – 22 stopnie. Statystycznie, patrząc na dane z ostatnich lat, najchłodniejszy jest styczeń i luty. Temperatury w ciągu dnia mogą być poniżej 20 stopni. Temperatura nocą oscyluje w granicach 15 stopni. 

– Wiatr, który jest znakiem rozpoznawczym wyspy, zimą jest słabszy niż latem. Najbardziej wietrzny okres to czas od marca do września. Warto być jednak przygotowanym na noszenie bluz, sweterków, lekkich kurteczek. Zimowy wiatr, mimo iż zwykle niezbyt silny, niesie chłodne powietrze.

– W słoneczny dzień z powodzeniem można plażować i po wakacjach pochwalić się piękną opalenizną. Czy będzie to plażowanie połączone z pływaniem w oceanie: trudno powiedzieć. Temperatura wody w miesiącach zimowych ma 17-18 stopni. Jeżeli świeci słońce i nie dokucza wiatr – można z powodzeniem wchodzić do wody. Jeśli dzień jest pochmurny, plaże raczej świecą pustkami.

– Zimą można spodziewać się deszczu. Fuerteventura jest najbardziej suchą z Wysp Kanaryjskich, ale jednak, prędzej czy później zimą trochę popada. Niestety, nie da się przewidzieć czy te deszcze pojawią się w listopadzie- grudniu czy raczej w lutym lub marcu. Mogą być to przelotne deszcze, po których po chwili nie ma śladu, ale zdarzyć się też może solidne urwanie chmury po którym przeciekną dachy w hotelach, a korytarze jeszcze przez kilka dni zdobić będą leżące wszędzie ręczniki. Zima potrafi też przynieść sztormową pogodę. Kilkakrotnie w ciągu zimowych miesięcy zdarzyć się może kryzys pogodowy: opady, zachmurzenie, wysoka fala.

– Fuerteventura ma taką specyfikę, że tu dzień zaczyna się dość późno. To, że późno wschodzi słońce, to jedna kwestia. Druga jest taka, że poranki bywają pochmurne i dopiero około godziny 11:00 czy 12:00 w południe chmury uciekają i pojawia się słońce. Zimą bywa tak, że czasami na słoneczną część dnia trzeba poczekać nawet do godzin popołudniowych.

– Latem nie ma praktycznie znaczenia który z kurortów wybierzemy na miejsce pobytu. Warunki pogodowe w zasadzie są jednakowe. Zimą natomiast zaznacza się pewna przewaga południa nad kurortami północnymi. Odpoczywając w Jandii, Esquinzo czy Costa Calmie może się zdarzyć, że zobaczymy dużo więcej słońca i bezchmurnego nieba niż turyści, którzy w tym samym czasie będą przebywać w Corralejo.

Zobacz również: POGODA – CO WAS MOŻE ZASKOCZYĆ

Kup nasz autorski przewodnik po Fuerteventurze TUTAJ

Zobacz live, który prowadziliśmy na instagramie – Q&A na temat pogody na Fuerteventurze

Powiązane wpisy