Fuerteventura

Laguna Sotavento

Sotavento to określenie stosowane na zawietrzną stronę wyspy. Można tak więc nazywać całe wschodnie wybrzeże Fuerteventury. Jako że w cyklu rocznym wiatry wieją tu przede wszystkim  z północy i północnego zachodu, wybrzeże zachodnie określa się mianem „barlovento” – strona nawietrzna. Przeważające na zachodzie klify, silne fale i prądy morskie sprawiły, że cała turystyka wyspy ulokowała się na wybrzeżu wschodnim. To tu mamy długie, piaszczyste plaże, tu zlokalizowane są główne kurorty.

Nazwa „Sotavento” funkcjonuje jednak przede wszystkim na określenie ponad 20-kilometrowego odcinka plaż pomiędzy miejscowościami Costa Calma i Morro Jable. W czasie odpływu można wędrować tu wzdłuż brzegu godzinami. Jeden fragment tego wybrzeża jest szczególny, bo tworzy się na nim laguna.

Laguna Sotavento, zaliczana do głównych atrakcji Fuerteventury, powstaje około 3 kilometry na południe względem ostatnich hoteli w Costa Calmie (R2 Pajara Beach, H10 Esmeralda) i ciągnie się przez kolejne 4 kilometry. Najpopularniejszym miejscem do jej obserwowania jest klif tuż przy hotelu Melia Fuerteventura. U jego stóp znajduje się Playa Barca. To na niej zlokalizowana jest najbardziej prestiżowa szkoła windsurfingu i kitesurfingu – Rene Egli, która jest gospodarzem laguny i uczy na niej kursantów. Druga piękną plażą przy lagunie jest Rico del Paso. Do Playa Barca dojedziecie drogą FV-603 z Costa Calmy, na Risco del Paso prowadzi zjazd z głównej szosy północ-południe (FV-2). Odległość od kurortu nie jest jednak znacząca, z powodzeniem można wybrać się na spacer i dotrzeć w okolice hotelu Melia.

Wiecej o Costa Calmie przeczytasz TUTAJ

Kiedy tworzy się laguna? Powstawanie laguny związane jest z cyklem przypływów, a te są najsilniejsze w czasie nowiu i pełni księżyca. Poziom wody w lagunie można sprawdzić w prasie lokalnej drukowanej na Fuerteventurze, na bezpłatnie rozdawanych w wielu punktach na wyspie mapkach, a przede wszystkim na stronie internetowej www.rene-egli.com .  Na tej stronie zainstalowany jest także podgląd na lagunę w czasie rzeczywistym, więc w każdej chwili zerknąć można jak Playa Barca prezentuje się danego dnia.

Poniżej kalendarz przedstawiający poziom wody w lagunie. Niebieskim kolorem zaznaczono dni, w których wypełnia się wodą. Zdjęcie pochodzi ze strony www.rene-egli.com

Kalendarz na cały 2023 rok dostępny jest – TUTAJ.

Powstawanie laguny w przyspieszonym tempie:

Powiązane wpisy