Fuerteventura

Tiscamanita

Tiscamanita leży w centralnej części Fuerteventury. Od zawsze była jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczo terenów wyspy (w okolicy zobaczymy wiele kozich farm oraz upraw pomidorów). Dziś sprawia nieco wrażenie, jakby czas zatrzymał się tu w miejscu. Wzdłuż drogi prowadzącej przez miejscowość znajduje się parę barów, w których przesiadują głównie mieszkańcy, a w wiejskim sklepie powitają nas półki, na których „mydło i powidło” skumulowane są na kilku metrach kwadratowych.

Tiscamanita może być jednak atrakcją turystyczną. Wjeżdżając do wsi od strony północnej zostaniemy przywitani przez widok ładnego wiatraka molino leżącego na wzniesieniu. Warto zatrzymać się i poznać to miejsce lepiej, dlatego, że wiatrak jest częścią ciekawego muzeum etnograficznego.

 

Centro de Interpretacion Los Molinos

Jest to muzeum  poświęcone wiatrakom na Fuerteventurze, zostało urządzone w dawnym, liczącym sobie około 200 lat, domostwie młynarza oraz w przydomowych zabudowaniach.

Dziedziniec muzeum

 

Do środka wchodzi się przez budynek mieszkalny, tam znajduje się kasa biletowa (wstęp: 4 €, czynne codziennie w godz. 09:30 – 17:30). Przy kasie zostaniemy też poczęstowani gofio. Każdego ranka pracownica muzeum zagniata mąkę z wodą, cukrem i oliwą, by takie „ciasteczko” mogli spróbować odwiedzający muzeum turyści (taką samą degustację robimy podczas wycieczki FUERTEVENTURA DELUXE).

Co to jest gofio? O tym przeczytasz TUTAJ.

Muzeum daje wyobrażenie o charakterze kanaryjskiej wsi: można zajrzeć do dawnych izb i spędzić chwilę na niewielkim dziedzińcu kompleksu, wokół którego są pokoje mieszkalne oraz kuchnia młynarza. W salach muzealnych zobaczymy także makiety przedstawiające różne typy wiatraków, a na zawieszonych na ścianach tablicach informacyjnych przeczytamy ich historię. Od niedawna w jednym z pomieszczeń wyświetlany jest także kilkuminutowy film pokazujący technikę produkcji gofio.

Prażone ziarna kukurydzy – eksponat muzealny

 

Wiatrak molino w Tiscamanicie jest odnowiony i sprawny. Można wejść do  wnętrza i zobaczyć jego konstrukcję.

Wiatrak molino – wnętrze

 

Fabryka kosmetyków aloesowych Avisa

W południowej części Tiscamanity znajduje się jeszcze jedno warte odwiedzenia miejsce – fabryka produktów aloesowych Avisa. Działa od lat 90-tych, bazując na aloesie z własnej plantacji. Oprócz uprawy bezpośrednio przy fabryce, posiada dwa inne pola na wyspie – łącznie jest to około 17 000 roślin. W Tiscamanicie produkuje się aloesowe żele oraz kosmetyki takie jak kremy i balsamy. Powstają one z najpopularniejszej odmiany – aloe barbadensis miller.

 

Uprawa aloesu w Tiscamanicie – widok z drona

 

Produkty aloesowe są popularnym produktem z Wysp Kanaryjskich, które można też kupić na Fuerteventurze. Używa się ich na problemy skórne, w tym rany i poparzenia. Można stosować je także jako kurację wspomagającą działanie układu pokarmowego i pomoc w problemach z trawieniem.

Co jeszcze warto przywieźć z Fuerteventury? O tym pisaliśmy TUTAJ.

 

Krater Caldera de Gairía 

Na wschód od wsi wznosi się Caldera de Gairía – jeden z najlepiej zachowanych i najbardziej okazałych kraterów wulkanicznych na Fuerteventurze, mający status pomnika przyrody. Jego erupcje przed tysiącami lat spowodowały nagromadzenie się w okolicy żwiru wulkanicznego. Ten żwirek stosowany był w kanaryjskim rolnictwie jako system uprawy „enarenado”, który polega na tym, że suchą ziemię zabezpiecza się przez intensywnym parowaniem poprzez rozsypanie na terenach uprawnych wulkanicznego pyłu. Najlepszym przykładem na Wyspach Kanaryjskich, gdzie ta technika stosowana jest od długiego czasu i na dużą skalę, jest rejon winnic La Geria na Lanzarote.

Aloesy w Tiscamanicie na wulkanicznym podłożu

 

Caldera de Gairía :

 

W miejscowości znajduje się także Ermita San Marcos – kościół wybudowany w końcówce XVII wieku (mówi o tym inskrypcja nad wejściem)

Related Posts