Fuerteventura

Lotnisko na Fuerteventurze

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Od tego miejsca zapewne zacznie się Wasza przygoda z poznawaniem Fuerteventury. Na wyspę można dotrzeć tez promem z Lanzarote lub z Gran Canarii, jednak oczywiście najwięcej osób przylatuje tu samolotem. 

W latach 40-tych i 50-tych XX wieku funkcjonowało lotnisko wojskowe w miejscowości Tefia, które obsługiwało też nieliczne loty pasażerskie. Jednak wzrost liczby ludności Fuerteventury oraz perspektywa rozwoju turystyki spowodowały konieczność budowy nowego lotniska. Na lokalizację terminala wybrano miejscowość Mattoral, znajdującą się 5 km od stolicy wyspy – Puerto del Rosario.

Pierwszy lot został obsłużony w 1969 roku, cztery lata później na Fuerteventurę zaczęły przylatywać samoloty zza granicy. W latach 90-tych lotnisko przeszło modernizację, wybudowano m.in. nowy terminal pasażerski oraz nowa drogę dojazdową. W chwili obecnej w hali odlotów znajduje się 65 stanowisk odpraw oraz 24 bramek prowadzących do samolotów.

Hala odlotów

Na przylatujących pasażerów czeka również 15 taśm odbioru bagażu, kilkanaście stanowisk wykorzystywanych przez przedstawicieli biur podróży i potężny parking podzielony na strefę dla autokarów i dla samochodów osobowych (ze 1650 stanowiskami). Z lotniska można wydostać się korzystając z taksówek lub z autobusu komunikacji publicznej. Z lotniska na południe i na północ prowadzi jedna z głównych dróg Fuerteventury – FV-2.

Rozkład wszystkich linii autobusowych znajdziecie TUTAJ.

Statystyki lotniska na Fuerteventurze

W 2018 roku lotnisko obsłużyło 6,1 mln pasażerów, 51541 lotów oraz 874 ton ładunku „cargo”. Loty odbywały się do 87 miast w 19 krajach.

W minionych latach ruch pasażerski wyglądał następująco:

  • 2013: 4,3 mln pasażerów
  • 2014: 4,8 mln pasażerów
  • 2015: 5 mln pasażerów
  • 2016: 5,7 mln pasażerów
  • 2017: 6 mln pasażerów
  • 2018: 6,1 mln pasażerów

W roku 2018 spośród wszystkich osób, które zostały obsłużone na lotnisku na Fuerteventurze, było 74 procent obcokrajowców i 26 procent Hiszpanów:

  • Niemcy – 1,7 mln
  • Hiszpania – 1,57 mln
  • Wielka Brytania – 1,44 mln
  • Francja – 250 tys.
  • Włochy – 240 tys.

 

Lotnisko nie podaje niestety liczby pasażerów z Polski, ale plasuje nasz kraj na piątym miejscu listy państw, z którymi ma najwięcej połączeń:

Niemcy: loty do 21 miast

Wielka Brytania: 14 miast

Francja: 8 miast

Włochy: 6 miast

Polska: 5 miast (Warszawa Okęcie, Warszawa-Modlin, Katowice, Wrocław, Poznań). W sezonie letnim 2019 ma ponadto latać samolot czarterowy z Gdańska.

Czartery polskich biur podróży przylatują na Fuerteventurę w poniedziałki i czwartki

 

Godziny pracy lotniska

Lotnisko nie pracuje nocą. Pomiędzy godzina 23:00 a 7:00 rano nie startuje i nie ląduje tu żaden samolot. Ma to swoje plusy i minusy. Niewątpliwym plusem jest to, ze jeśli zdecydujecie się na wakacje na Fuercie, prawdopodobnie przylecicie tu i wylecicie o przyzwoitej godzinie, w ciągu dnia. Unikniecie zatem sytuacji, ze opuszczacie pokoje hotelowe w południe, a wylot do Polski macie dopiero w środku nocy. Gorzej jednak, jeśli dzieje się coś, co powoduje duże opóźnienia. Kilka lat temu w pracy jako rezydenci biura podróży przeżywaliśmy sytuacje, w której samolot lecący na wyspę miał kilkugodzinne opóźnienie. Jeśli startował z Polski późnym popołudniem i nie mógł wylądować na Fuerteventurze przed godzina 23, wówczas lot tego dnia był odwoływany. Pasażerowie spędzali noc w hotelu przy lotnisku w Polsce i wakacje rozpoczynali dopiero następnego dnia. Analogicznie wyglądały powroty: skoro samolot nie przyleciał z Polski, to nie mógł zabrać pasażerów kończących wakacje. Oni tez wtedy zostawali na wyspie jedna noc dłużej, wracali do kraju następnego dnia.

Dla rodzin z dziećmi

Podróż na Wyspy Kanaryjskie z dziećmi rozpoczyna się od dość długiego lotu. O tym jak się do niego przygotować pisaliśmy TUTAJ.

Na lotnisku na Fuerteventurze oczywiście znajdziecie toalety z przewijakami dla niemowląt, w hali wylotów po przejściu kontroli bezpieczeństwa znajduje się także niewielki plac zabaw ze zjeżdżalnią.

Jeśli będziecie na Fuerteventurze z niemowlęciem, wiedzcie, że po nadaniu bagażu nie musicie stać w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Bywa, że ta kolejka jest dość długa, dlatego ułatwieniem będzie skierowanie się do strefy przeznaczonej dla osób podróżujących pomiędzy wyspami lub lecących z malutkimi dziećmi. W tym miejscu kontrola przebiega dużo sprawniej, więc warto skorzystać z tego przywileju:

Jest jeszcze jedna sprawa, o której zwykle nie wiedzą osoby podróżujące na wyspę. Jeśli nadawaliście jako bagaż główny sprzęt o nietypowych kształtach taki jak wózek dziecięcy, fotelik itp., w hali odbioru bagażu spodziewajcie się, że pojawi się on na taśmie numer 1 (bez względu na to, w którym miejscu będą rozładowywane wszystkie walizki). To samo dotyczy także sprzętu sportowego. Taka informacja wyświetla się na wielu ekranach, ale czasem można ją przegapić w natłoku wrażeń nowego miejsca. Często rodziny z maluchami wychodzą z hali przylotów jako ostatnie, bo szukają dość długo wózka.

Muszelki z Fuerteventury

Kawałek skały, muszelki, piasek z przyhotelowej plaży – wiele osób ma w zwyczaju zabieranie ze sobą tego typu pamiątek z wakacji. Rodzi się jednak pytanie czy jest to na Fuerteventurze dozwolone.

Na Fuerteventurze są tereny, które mają status parków naturalnych: wydmy Corralejo czy rozciągający się na południe od Costa Calmy Park Naturalny Jandía. Szczególnie chronione są także pomniki przyrody, między innymi jaskinie w Ajuy, pola lawowe, Lobos, Góra Tindaya.

W takich miejscach nie wolno w żaden sposób ingerować w środowisko naturalne, zabronione jest między innymi nawet przenoszenie kamieni, tworzenie z nich stosów czy murków.

Od 2009 roku wyspa ma status rezerwatu biosfery. Wywożenie czegokolwiek, co pochodzi ze środowiska naturalnego, jest zabronione i może podlegać karze. Odnalezienie muszli czy kamieni w bagażu zazwyczaj kończy się ich konfiskatą przez służby lotniskowe.

 

Oczywiście można kupić i bez problemu wywieźć pewne produkty, które mają pochodzenie naturalne: szczepki aloesu czy żwirek wulkaniczny używany do dekoracji skalniaków. Tego typu pamiątki powinny być jednak w oryginalnych opakowaniach (np. w torebce z logo sklepu sprzedającego wyroby aloesowe lub z paragonem ze sklepu ogrodniczego). Wówczas ich pochodzenie nie budzi wątpliwości.

O pomysłach na pamiątki z wyspy przeczytaj więcej TUTAJ.

Warto także wiedzieć, że Fuerteventura posiada gatunki  endemiczne, są to np. odmiany wilczomlecza z Półwyspu Jandia. Na plażach można także znaleźć muszle patella candei, których zabranie ze sobą może skutkować potężną karą pieniężną, ponieważ jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Zgodnie z prawem, kara pieniężna za wywożenie takich okazów może sięgać nawet 2 milionów euro!

Patella candei –  fot. Wikipedia.org

Osobie pakującej do swojego bagażu takie okazy może się wydawać, że „to zwykła muszelka”, jednak wiadomym jest, jak w każdym innym przypadku – nieznajomość prawa nie usprawiedliwia.

Na koniec jeszcze jedna refleksja: zabierając cokolwiek z Fuerteventury, przyczyniamy się do zmiany jej krajobrazu, czego zwyczajnie po ludzku – szkoda. Najlepszym tego przykładem jest Popcorn Beach. Niedawno media podały, że z plaży znika każdego miesiąca około 10 kg kamyczków przypominających popcorn.

Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

 

Wyspy Kanaryjskie – limity celne

Wyspy Kanaryjskie należą co prawda do Hiszpanii, która jest częścią Unii Europejskiej, ale są enklawą na mapie unijnych regulacji dotyczacych VAT i akcyzy (podobnie jak Gibraltar). Dlatego obowiązują tu takie same regulacje celne jak w przypadku podróży z krajów poza strefą Unii. Każda osoba, która ukończyła 18 lat może przywieźć z Fuerteventury nie więcej niż 1 karton papierosów (200 szt), 1 litr wysokoprocentowego alkoholu (powyżej 22%) oraz 4 litry wina.

 

 

 

Bibliografia:

http://www.aena.es/es/aeropuerto-fuerteventura/index.html

www.canarias7.es

https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_en.htm

http://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,24628711,popcornowa-plaza-rozkradana-przez-turystow-wladze-apeluja.html?fbclid=IwAR1H0CsOq4SHnBFWHo4dc0kuCFtKHPLmqjxOdk0GF4Km6dLeL-0g3d6IocI#g=z&s=BoxLSCzol1[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Powiązane wpisy