[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Przemierzając drogi Fuerteventury bardzo często na poboczach zauważycie krzewy opuncji. Kaktusy pochodzące z Meksyku bardzo dobrze odnajdują się w kanaryjskim klimacie i co roku pięknie owocują na Fuerteventurze. Przy zrywaniu dojrzałych owoców przyda się ostrożność, male igiełki pokrywające opuncje mogą nieco zniechęcić nas do odkrywania ich smaku.
Po zdjęciu skorki zobaczymy pomarańczowo-czerwony soczysty miąższ. Oprócz tego, ze świetnie smakują, opuncje sa bogatym źródłem witamin A, C, B1, B6, zawierają dużą ilość błonnika, fosforu i wapnia. Sprzyjają utracie kilogramów poprzez zmniejszenie wchłaniania spożywanego tłuszczu i zapewnienie uczucia sytości.
Wędrując wśród polek sklepowych na Wyspach Kanaryjskich bez trudu znajdziemy dżemy z opuncji, zwane zwykle dżemami z kaktusa. Jest to doskonały pomysł na pamiątkę z Fuerteventury. Mały słoiczek nie dociąży znacznie naszego bagażu przy powrocie, a z pewnością przypomni w domu smak kanaryjskich wakacji.
Owoce opuncji zawierają również przeciwutleniacze, które hamują proces starzenia się skory. Dlatego tez wyciąg z tego kaktusa wykorzystuje się przy produkcji kosmetyków: balsamów, kremów czy mydełek.
Jeżeli przyjrzycie się liściom tego kaktusa, z pewnością zauważycie w niektórych miejscach biały nalot- to skupiska mszyc zwanych koszenila żerujące na opuncjach. Z pancerza tych owadów od setek lat produkuje się naturalny czerwony barwnik zwany karmina. Zanim karmine odkryli Europejczycy, do barwienia ubrań wykorzystywali ja Aztekowie i Majowie. W XIX wieku na dużą skale zaczęto uprawiać opuncje na Wyspach Kanaryjskich, co doprowadziło do znacznego rozwoju ekonomicznego tego regionu Hiszpanii. Oprócz zastosowania w przemyśle tekstylnym, karmine wykorzystuje się przy produkcji żywności jako barwnik dżemów, galaretek, wędlin, gum do żucia czy jogurtów oraz w branży kosmetycznej- karmina barwi bowiem także szminki i jest stosowana przy produkcji różu kosmetycznego.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]