Pajara to niewielka miejscowość, o której można powiedzieć, że jest ukryta za górami. Z każdej możliwej strony dojazdowej: od Costa Calmy, od Tuineje czy od Betancurii docierając tu trzeba przejechać malowniczymi drogami wśród wzgórz.
W centrum wsi wznosi się okazały budynek ayuntamiento czyli urzędu gminy. Pod miejscowość Pajara podlega administracyjnie całe południe wyspy, zatem również duże kurorty takie jak Costa Calma oraz Jandia, dlatego przyjmuje się, że Pajara to najbogatsza z gmin Fuerteventury. Nieopodal znajduje się również drewniana konstrukcja studni (noria). Kiedyś woda była czerpana poprzez obracanie koła, najczęściej przy wykorzystaniu siły pociągowej zwierząt. Jeszcze kilka lat temu wokół studni chodził osiołek, będąc ciekawostką dla turystów.
Naprzeciw urzędu gminy znajduje się osiemnastowieczny kościół Nuestra Señora de Regla. To jeden z bardziej okazałych obiektów historycznych na wyspie. Do kościoła prowadzi dwoje drzwi, świątynia posiada dwie nawy . Główne wejście zdobi bardzo okazały portal. W skałach wapiennych pochodzących z pobliskiego Ajuy wykuto imponujące płaskorzeźby. Wśród symboli można doszukać się słońca, lwów, ptaków oraz ludzkich głów otoczonych piórami. Są to motywy, które pojawiają się w sztuce Azteków, dlatego miejscowa legenda podtrzymywana przez lata mówiła, że kamienne bloki zostały przeniesione z Meksyku przez anioły. Dlaczego takie symbole znalazły się w Pajarze? Nie wiadomo. Artysta, który wykonał płaskorzeźby, jest bezimienny. Wnętrze kościoła utrzymane jest w stylu barokowym, a hiszpańscy artyści doby baroku odwoływali się w sztuce do motywów indiańskich – stąd prawdopodobnie znalazły się one na froncie kościoła. Wnętrze jest dość ciemne, przez małe okna wpada niewiele światła. Kanaryjskie kościoły są z reguły dość masywne, grube mury i skromne okienka miały zapewnić mieszkańcom Fuerteventury azyl w momentach, gdy wyspa atakowana była przez piratów. Sklepienie nawy kościoła jest drewniane, zdobią je belki wykonane z sosny kanaryjskiej. Perełką tego miejsca są dwa okazałe ołtarze z figurami przedstawiającymi Matkę Boską. W ołtarzu głównym zobaczymy Matkę Boską z Dzieciątkiem, tuz obok Matka Boska Bolesna w czarnych szatach.
Otoczenie kościoła jest bardzo urokliwe. Cień zapewniają potężne fikusy. Na skwerku przy placu zabaw zobaczymy też kilka smokowców – roślin spotykanych na Wyspach Kanaryjskich i Maderze. Przyjemnym momentem podczas wizyty w Pajarze będzie wizyta w jednej z kawiarni – niektóre z nich zostały urządzone w starych kanaryjskich domach.
Jeżeli w dalszą drogę udacie się do Betancurii, tuż po wyjechaniu z Pajary czeka Was przejazd drogą pełną wrażeń: