Fuerteventura

Fuerteventura w pigułce

Druga co do wielkości Wyspa Kanaryjska. Sucha. Pustynna. Dzika. Wyspa najpiękniejszych plaż w całym archipelagu, dlatego też nazywana jest Plażą Wysp Kanaryjskich.

Podróż

Dotrzeć można tu przez cały rok. Największe polskie biura podróży mają samoloty czarterowe startujące co tydzień z głównych polskich lotnisk: Warszawy, Katowic, Poznania i Wrocławia. Alternatywą dla zorganizowanej turystyki all inclusive jest podróż na własną rękę. Na wyspie oprócz hoteli jest spora oferta apartamentów wakacyjnych. W okresie zimowym z Modlina lata bezpośredni samolot należący do taniej linii lotniczej. Dla osób mieszkających przy zachodniej granicy bardzo dobra opcją są połączenia z Berlina, można zarezerwować bilety lotnicze w cenie od 30 €/ os. w jedną stronę.

Kurorty

Cała baza noclegowa wyspy zlokalizowana jest na wschodnim wybrzeżu. To tutaj znajdują się najładniejsze piaszczyste plaże i cztery główne miejscowości turystyczne:

Corralejo – niegdyś osada rybacka, dzisiaj tętniący życiem kurort pełen sklepów, knajpek, restauracji. Z portu realizowane są połączenia na wyspy Lobos oraz Lanzarote, a odwiedzenie tych wysp zalicza się do wakacyjnych planów wielu osób, które chciałyby aktywnie spędzić czas podczas urlopu na Fuerteventurze.

Caleta de Fuste – niewielka miejscowość położona przy ładnej zatokowej plaży. Kurort lubiany przez rodziny z dziećmi – wejście do wody jest łagodne, a dojazd do hotelu z lotniska trwa dosłownie kilka minut.

Costa Calma – jeszcze w latach osiemdziesiątych nie było tu praktycznie nic. Dopiero trzydzieści lat temu powstały pierwsze hotele. Nie ma tu wielu pozahotelowych rozrywek, jest za to cisza, spokój, piękna piaszczysta plaża i możliwość zobaczenia laguny Sotavento, do której wystarczy wybrać się na dłuższy spacer.

Jandia – główny ośrodek południa wyspy, który oferuje wszystko to, co do udanych wakacji jest potrzebne: złote piaski plaż, dobre hotele, spory wybór knajpek i restauracji, a także sklepy, perfumerie i trasy spacerowe. Można stąd ruszyć na wspinaczkę na najwyższy szczyt wyspy – Pico de la Zarza (807 m n.p.m.) albo wypłynąć z portu na rekreacyjny rejs jachtem.

Plaża w Costa Calmie

Atrakcje Fuerteventury

Jaskinie Ajuy – wioska Ajuy, której nazwa budzi uśmiech na twarzach polskich turystów („j” wymawia się jak „ch”) to obowiązkowy przystanek podczas zwiedzania Fuerteventury. Ciekawostką tego miejsca jest plaża z czarnym piaskiem, a malownicza droga po klifie prowadzi do pirackich jaskiń. Jest to również najstarsze miejsce w całym archipelagu – wapienny klif w Ajuy to pierwsze skały, które wynurzyły się z Atlantyku jakieś 20 milionów lat temu.

 

Wydmy w Corralejo – wielokilometrowy pas piaszczystych wydm, które ciągną się na południe od miejscowości. Zapierające dech w piersiach widoki na Lanzarote i Lobos i przepiękne plaże (tzw. Grandes Playas de Corralejo), które często są wykorzystywane jako plener filmowy czy reklamowy (latem tego roku na wydmach kręcony był film „Wonder Woman 2” . Czekamy na jego premierę zapowiedzianą na 2019 rok.

 

Festiwal Latawców na wydmach w Corralejo

 

Betancuria – niewielka miejscowość ukryta w górskiej dolinie jest historyczną stolicą wyspy. Najstarszy na Fuerteventurze kościół i zabytkowa zabudowa wokół niego tworzy malowniczą scenerię. Warto przysiąść tu na kawę, pospacerować wąskimi uliczkami i nacieszyć oczy tradycyjna kanaryjską architekturą.

Betancuria – plac przy kościele

 

Cofete – niewielka osada „na końcu świata” czyli na samym południu wyspy, na Półwyspie Jandia. Prowadzą tu malownicze, ale kręte drogi szutrowe. Plaża Cofete uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Jest to 12 – kilometrowy odcinek piaszczystego wybrzeża sąsiadującego z górami. W odległości kilkuset metrów od brzegu wznosi się tajemniczy budynek zwany Willą Wintera. Okazały obiekt powstał w okresie II wojny światowej. Być może miał być bazą zaopatrzeniową niemieckich łodzi podwodnych, być może podziemia willi wykorzystywane były jako sale operacyjne gdzie zbrodniarzom wojennym zmieniano rysy twarzy zanim z Europy uciekli do Argentyny. Willa Wintera osnuta jest wieloma legendami i półprawdami. Cofete zyskała dużą popularność po sukcesie filmu „Exodus. Bogowie i Królowie”. Ridley Scott, reżyser tego filmu, nakręcił tu najbardziej spektakularną scenę swojego dzieła czyli moment przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone.

Plaża Cofete

 

Laguna Sotavento – przypływy, które mają miejsce w okresie nowiu i pełni księżyca są na tyle silne, że tworzą wspaniałą lagunę, która jest fenomenem na skalę światową. Pojawia się ona na południe od Costa Calmy i można dotrzeć tam spacerem. Jest to ukochane miejsce windsurferów i kitesurferów. Co roku na lagunie Sotavento rozgrywane są zawody Pucharu Świata. Ponadto plaże przy lagunie – Playa Barca i Playa Risco del Paso – to miejsce, gdzie można wybrać się z maluchami. Woda w lagunie jest płytka i ciepła, nie ma tu również fali.

Laguna widoczna z punktu widokowego El Salmo

 

Pogoda

Fuerteventura nazywana jest Wyspą Wiatru ( „fuerte viento” oznacza po hiszpańsku „silny wiatr”, stąd prawdopodobnie nazwa wyspy). Silniejsze podmuchy charakterystyczne są szczególnie dla okresu letniego, choć spodziewać się ich można przez cały rok. Temperatury latem rzadko przekraczają 30 stopni, zimą oscylują bliżej 20 stopni i jest to cecha klimatu wyspy która sprawia, że świetnie czują się tutaj zarówno osoby starsze jak i rodziny z małymi dziećmi.

I choć lot na Fuerteventurę do najkrótszych nie należy (trwa około 5,5 godziny), to wyspa wynagrodzi wam trud podróży pięknymi plażami i wspaniałymi widokami.

 

 

 

Powyższy tekst po raz pierwszy pojawił się na stronie http://www.poradnikurlopowy.pl pod tytułem „Fuerteventura – kanaryjskie wakacje pełne wrażeń”.

 

 

 

Related Posts