Fuerteventura

Guanczowie – pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Przemierzając drogi Fuerteventury być może traficie na dwa posagi przedstawiające dawnych władców Fuerteventury- to Guise i Ayose. Królowali na wyspie na początku XV w, kiedy to do brzegów Fuerteventury przybyli Normanowie. Przybysze szybko pokonali miejscowych, a królowie przyjęli chrześcijańskie imiona- Luis i Alfonso.

Guise i Ayose pochodzili z ludu Guanczow. Byli to pierwsi znani nam mieszkańcy Fuerteventury. Nazwa Guanczowie pochodzi od „guanchinet”, czyli „człowieka z Teneryfy”. Tak w miejscowym języku mówiono o mieszkańcach Teneryfy, z czasem pojecie przyjęło się dla określenia ludności całego archipelagu. Kiedy na Wyspy Kanaryjskie przybyli konkwistadorzy z Europy, Guanczowie znajdowali się na poziomie kultury neolitycznej. Nosili ubrania z koźlej skory, zamieszkiwali naturalne lub wydrążone przez siebie jaskinie. Czasem budowali tez okrągłe kamienne domy. Potrafili lepić gliniane naczynia, z liści palmowych wyplatali kosze. Zajmowali się rolnictwem (uprawiali zboże, hodowali kozy) oraz rybolostwem. Podstawa ich wyżywienia było mięso kóz oraz gofio, zbierali także dzikie jagody oraz figi.

Wraz z podbojem Europejczyków kultura Guanczow zaczęła zanikać. Ale kto wie, może krew dawnych władców Fuerteventury w jakimś stopniu do dziś płynie w żyłach mieszkańców wyspy.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Powiązane wpisy