Fuerteventura

Zasady ruchu drogowego na Wyspach Kanaryjskich

 

Być może podczas wakacji na Fuerteventurze zdecydujecie się wynająć samochód i ruszyć na samodzielne odkrywanie wyspy. Poruszanie się po Fuercie nie jest trudne, drogi są dobrze oznaczone, a w wielu miejscach można dostać bezpłatne mapy. Zasady ruchu drogowego sa zbliżone do polskich, warto jednak przed wynajęciem samochodu zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami.

  • Aby prowadzić samochód należy posiadać aktualne prawo jazy i mieć ukończone 18 lat. W większości wypożyczalni spotkacie się jednak z wymogiem minimalnego wieku kierowcy 21 lat oraz koniecznością posiadania prawa jazdy od min. 2 lat.

  • W Hiszpanii zabrania się rozmawiania w czasie jazdy przez telefon komórkowy. Należy używać zestawu głośnomówiącego. Ponadto możemy zostać ukarani mandatem za prowadzenie pojazdu bez koszulki lub w klapkach / japonkach.

  • Światła samochodu włącza się w nocy, a w dzień jedynie w czasie złych warunków atmosferycznych.

  • Limity prędkości: 30 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza terenem zabudowanym, 120 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

  • Dopuszczalne stężenie alkoholu: 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu lub 0,5 g/l we krwi.

  • W niektórych miejscach (na Fuerteventurze jedynie w stolicy, w Puerto del Rosario), znajdują się strefy płatnego parkowania. Oznaczone są niebieskimi i zielonymi liniami na jezdni. Zwykle w pobliżu ustawiony jest parkomat, który przyjmuje płatność gotówką i katą. Żółte linie oznaczają zakaz parkowania.

  • Dzieci do 12 roku życia lub o wzroście poniżej 135 cm muszą być przewożone w fotelikach lub na podwyższeniach zamocowanych na fotelach samochodowych.

  • Zapięcie pasów bezpieczeństwa dotyczy wszystkich pasażerów pojazdu.

  • Jeśli zostaniecie ukarani mandatem, należy go opłacić w banku La Caixa, na poczcie (Correos) lub w Regionalnej Komendzie Ruchu Drogowego (tam zapłacicie karta płatniczą lub kredytowa). Mandat opłacony do 20 dni kalendarzowych od momentu wystawienia ulega bonifikacie w wysokości 50% ceny. O tym, jak opłacić mandat zza granicy, po zakończeniu wakacji, pisaliśmy TUTAJ.

Rico Canarias świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w wynajmie samochodów, SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ. Szerokiej drogi!

 

Powiązane wpisy