Fuerteventura

Wyspy Kanaryjskie i testy na koronawirusa – pytania i odpowiedzi

(Artykuł edytowany 12.11.2020)

Tekst opublikowany poniżej został napisany 1 listopada 2020 i stracił aktualność niespełna dwa tygodnie później.

11 listopada 2020 do publicznej wiadomości została podana informacja, że hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia od 23 listopada wymagać będzie od wszystkich międzynarodowych turystów okazania negatywnego testu PRC z próbki pobranej nie później niż 72 godziny przed przylotem do Hiszpanii. Rząd Wysp Kanaryjskich negocjuje z Madrytem, by od grudnia uznawać także testy antygenowe,  jednak ta sprawa nie jest przesądzona. Wszelkie aktualności na ten temat przekazujemy codziennie na naszym fanpejdżu na facebooku: http://www.facebook.com/ricocanarias

 

9 grudnia 2020 pojawiły się informacje o kolejnej aktualizacji przepisów. Temat na bieżąco aktualizowany jest na rządowej stronie turystyki Wysp Kanaryjskich: https://www.czescwyspykanaryjskie.com/coronavirus/

 

Władze Wysp Kanaryjskich od wiosny zabiegały o to, by turyści przylatujący na wakacje w archipelagu poddawani byli testom na koronawirusa. Te wysiłki nie powiodły się latem, kiedy otwierały się granice, gdyż  wspólnoty autonomiczne Hiszpanii nie mają kompetencji, by decydować o wprowadzeniu testów na lotniskach.

Od 21 czerwca otwarte były granice, a turyści z całej Europy zaczęli przylatywać, okazując jedynie deklarację zdrowia za pomocą kodu QR, generowanego przez aplikację lub uzupełnienie formularza na stronie https://www.spth.gob.es/ . Dodatkowo na kanaryjskich lotniskach zamontowano kamery termowizyjne, a ewentualnym dalszym badaniom poddawane były jedynie osoby wykazujące podwyższoną temperaturę.

Nagle w sierpniu statystyki zakażeń koronawirusem zaczęły gwałtownie rosnąć i przekroczyły 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w okresie dwóch tygodni, co poskutkowało uznaniem Wysp Kanaryjskich przez Niemcy za strefę ryzyka. Hotele, które na wyspach otwierały się stopniowo w początkach lipca, kilka tygodni później z dnia na dzień musiały zamknąć się ponownie. Z archipelagu zniknęła większość turystów.

W przekazach medialnych pojawiało się hasło „uratować sezon zimowy” czyli znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli Wyspom Kanaryjskim pozostanie w „zielonej strefie” przy jednocześnie utrzymywanym stale ruchem turystycznym. Ostatecznie Angel Victor Torres czyli premier kanaryjskiego rządu zaprezentował 30 października rozwiązania, które mają być obowiązujące od 14 listopada 2020 roku. Najważniejsze założenia opublikowanego dekretu przedstawiamy odpowiadając na pytania:

  • Kogo obowiązują testy?

Od 14.11.2020 wszyscy turyści powyżej 6 roku życia, zarówno Hiszpanie z kontynentu, jak i obcokrajowcy chcący skorzystać z bazy noclegowej na Wyspach Kanaryjskich (hotele, apartamenty, mieszkania wakacyjne, gospodarstwa agroturystyczne) zobowiązani są do przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa (dotyczy to również osób, które COVID-19 przeszły wcześniej).

  • Kto jest z testów zwolniony?

Dekret przewiduje, że lokalni turyści czyli mieszkańcy Wysp Kanaryjskich chcąc zakwaterować się w hotelu, nie muszą przedstawiać testu. Warunkiem jest jednak, że w minionych 15 dniach nie opuszczali archipelagu (co poświadczają stosowną deklaracją). Podobna zasada dotyczy osób, które na stałe nie mieszkają na wyspach, ale przebywają na nich dłużej niż 15 dni. W takim przypadku muszą udowodnić, że ich pobyt zaczął się wcześniej (można okazać bilet lotniczy lub promowy).

Osoby, które lecą na Wyspy Kanaryjskie, a zatrzymują się w mieszkaniach prywatnych (nocują we własnym domu, u rodziny lub znajomych), są także zwolnieni z wykonywania testów.

  • Jak przebiegać będzie kontrola lotniskowa?

W tym temacie nic się nie zmienia: na lotnisku okazujemy jedynie kod QR i poddawani jesteśmy pomiarowi temperatury.

  • Czy test musi być wykonany przed wylotem? Kiedy i jaki test należy zrobić?

Próbka do badania powinna być pobrana nie wcześniej niż niż 72 godziny przed zakwaterowaniem. Osoby, które zgłoszą się do hotelu, a testu nie będą miały, mają otrzymać informację, gdzie w okolicy wykonywane są testy. Jednak do czasu uzyskania wyniku, turysta ma pozostać w izolacji i nie opuszczać pokoju hotelowego. Badanie wykonywane jest na koszt turysty.

W treści dekretu pojawia się stale określenie „test diagnóstico”, dlatego przyjmuje się, że może być to próba PCR lub test przeciwciał.

  • Co w przypadku zachorowania podczas pobytu?

W sytuacji zakażenia koronawirusem na miejscu, uruchamiane jest ubezpieczenie z polisy, jaką Wyspy Kanaryjskie wykupiły swoim turystom. Ubezpieczenie pokrywa koszty opieki medycznej oraz koszt kwarantanny. Kwarantanna odbywa się wyznaczonym przez władze sanitarne hotelu lub tym samym obiekcie, z którego dotychczas korzystali turyści.

  • Czy test na koronawirusa trzeba powtórzyć przed wylotem?

Były takie zapowiedzi przed opublikowaniem dekretu, jednak ostatecznie takiego pomysłu zrezygnowano. Ponowny test nie jest wymogiem koniecznym do opuszczenia Wysp Kanaryjskich. Może być to jednak wymagane, o ile z Kanarów wracamy do kraju, który stawia taki warunek.

 

Na koniec przypominamy jeszcze o najważniejszych regulacjach, stosowanych na Wyspach Kanaryjskich.

  • Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, zarówno w miejscach otwartych, jak i zamkniętych. Twarz powinna być przysłonięta poprawnie założoną maseczką (nie przyłbicą, chustką czy szalikiem). Zasada dotyczy wszystkich powyżej 6.roku życia.
  • Maski można ściągnąć w restauracji w momencie spożywania posiłków i napojów a także na plaży lub przy basenie w trakcie kąpieli lub pod warunkiem, że pozostajemy na swoim miejscu i nie przemieszczamy się. Bary i restauracje są czynne do północy, przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób.
  • Zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych, gdzie nie można utrzymać dystansu większego niż 2 metry. Zakaz dotyczy także palenia w trakcie przemieszczania się, spacerując.
  • Utrzymywanie dystansu społecznego, higiena i dezynfekcja. W lokalach i sklepach sugeruje się, by płacić kartą, a nie gotówką.

 

 

 

 

Na podstawie:

https://www.tourinews.es/espana/claves-decreto-ley-canarias-control-covid-turistas-en-alojamientos_4462201_102.html

https://www.holaislascanarias.com/coronavirus/

 

Related Posts