Boski wiatr! O kitesurfingu na Fuerteventurze

Czerwiec 30, 2019
Fuerteventura

Jeden z pierwszych kitesurfingowych pomysłów na świecie datuje się na 1903 rok, gdy Samuel Cody przepłynął łodzią z latawcem kanał La Manche. Ale kitesurfing, jaki znamy obecnie, rozwijany jest dopiero od dwudziestu lat, a dopiero w 2018 roku ten sport stał się oficjalnym wydarzeniem na letnich igrzyskach młodzieży w Buenos Aires.

Na Fuerteventurze, w mekce surferów i windsurferów, kitesurfing bardzo szybko zyskał popularność i dzisiaj zobaczyć możemy amatorów tego sportu na całej wyspie. Powodów jest kilka, ale najważniejszy jest oczywiście niezawodny, silny wiatr! Sezon wiatrowy, powodowany pasatami, rozpoczyna się w maju i trwa do końca października.

Źródło: https://whenwherekite.com/Fuerteventura-Canary-Islands-Spain.html

 

Na południu wyspy znana jest piaszczysta plaża Sotavento, położona między dwoma wzgórzami, dzięki czemu występuje tam efekt dyszy, wzmacniany efektem termicznym… co oznacza, że latem siła wiatru dochodzi do 40 węzłów! Na Sotavento tworzy się laguna, która napełnia się w zależności od pływów i faz księżyca. Woda w lagunie jest płytka i płaska, a to ułatwia naukę początkującym kitesurferom.

Więcej o lagunie Sotavento TUTAJ.

Natomiast północ wyspy oferuje łagodniejszy wiatr, ale za to dużą liczbę plaż zarówno po zachodniej, jak i wschodniej części. Niezależnie od zmian kierunku wiatru każdego dnia znaleźć tam można spot idealny dla siebie. Zarówno podczas nauki, jak i samodzielnego pływania kitesurferzy mają dużo przestrzeni i nie muszą obawiać się ani niepożądanych skał, ani też splątania linek z innymi amatorami kitesurfingu. Ciekawą opcją są też spływy downwind, oferowane przez niektóre szkoły na północy.

 

Oferta kursów kitesurfingowych i surfingowych z polskim instruktorem: TUTAJ .

Na Fuerteventurę amatorzy kitesurfingu przyjeżdżają też z uwagi na niesamowitą kulturę surferską, bo wyspa żyje surfingiem, kitesurfingiem i windsurfingiem przez cały rok. W małych miasteczkach, takich jak Lajares czy El Cotillo, każdy wieczór spędzić można w klimatycznych, surferskich barach z muzyką na żywo. Latem organizowane są Mistrzostwa Świata w Grand Slam w kite- i windsurfingu, zimą zjeżdżają się najlepsi surferzy z całej Europy, a niektórzy miłośnicy sportów wodnych żyją na wyspie w vanach przez cały rok.

 

Autorzy tekstu: Kitechachos 

Zdjęcie główne: www.pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook
Rico Canarias- wycieczki fakultatywne Fuerteventura