Fuerteventura

Lato 2021 na Fuerteventurze – zasady wjazdu, aktualne obostrzenia

Ten tekst powstał w odpowiedzi na liczne zapytania, jakie dostajemy. Poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie, jakie nurtują potencjalnych turystów, chcących spędzić na Fuerteventurze urlop w 2021 roku. Ten wpis postaramy się na bieżąco aktualizować aż do zakończenia sezonu letniego, czyli do października 2021. Jeśli planujecie lot na Fuerteventurę w perspektywie kilku miesięcy – zaglądajcie tu też nieco później, gdyż w trakcie sezonu mogą pojawiać się zmiany.

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2021

Jakie są warunki przylotu na Fuerteventurę z Polski?

  • przed przylotem na wyspę należy wypełnić kwestionariusz SPTH ze strony hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia (zamiast na stronie można to także zrobić przez aplikację na smartfony). Formularz dostępny jest na stronie https://www.spth.gob.es/create . Uwaga: pewna pula pytań zawarta w kwestionariuszu aktywuje się dopiero na 48h przed wylotem, dlatego nie trzeba go robić wcześniej niż na dwie doby przed wakacjami. Po wypełnieniu formularza powinniśmy otrzymać mailem kod QR, który będzie sprawdzany na lotnisku. Kod QR można okazywać obsłudze lotniskowej w telefonie lub wydrukować go i mieć go w formie papierowej.
  • Od 7 czerwca 2021 osoby w pełni zaszczepione jakąkolwiek szczepionką przeciw COVID-19, która została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków lub Światową Organizację Zdrowia, mogą podróżować bez konieczności posiadania testu. Cykl szczepień musi być zakończony minimum 14 dni przed wylotem.
  • Osoby posiadające aktualny status ozdrowieńca (takie, który otrzymały pozytywny wynik testu pomiędzy 11 a 180 dniem przed przylotem), mogą podróżować z certyfikatem ozdrowieńca
  • Pozostali pasażerowie powyżej 12. roku życia muszą przedstawić negatywny wynik testu. Akceptowany rodzaj testu to testy molekularne PCR, RT-Lamp, TMA, a od 7 czerwca także szybkie testy antygenowe. Testy należy wykonać nie wcześniej niż 48h przed przylotem do Hiszpanii.
  • Od 1 lipca w Hiszpanii funkcjonować będzie centralny system europejski (zwany dotychczas paszportami covidowymi lub zielonymi certyfikatami) w myśl którego osoby zaszczepione lub tzw. ozdrowieńcy zwolnieni będą z testów. Pasażerowie lotów korzystać będą z aplikacji, w której znajdą się informacje o przechorowaniu COVID-19, o aktualnym teście lub o posiadaniu kompletu szczepień.

Aktualne ograniczenia na Fuerteventurze

  • Godzina policyjna została zniesiona wraz z zakończeniem stanu wyjątkowego w Hiszpanii w dniu 9 maja. Przemieszczanie się w godzinach nocnych jest dozowole.
  • Maski (jakiegokolwiek typu) zakrywające usta i nos obowiązkowe są w strefie publicznej, na przestrzeniach otwartych i zamkniętych. Z tej regulacji wyłączone są plaże i baseny, o ile można utrzymać dystans społeczny. Obowiązek noszenia masek dotyczy wszystkich powyżej 6 roku życia.
  • Gastronomia na wyspie czynna jest maksymalnie go godziny 24:00, przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 10 osób (w ogródkach) lub 6 osób (wewnątrz lokali).
  • Spotkania towarzyskie mogą odbywać się w grupach maksymalnie 10-osobowych.

Powrót do kraju

Przy powrotach zza granicy Sanepid nakłada kwarantannę. Zwolnieni są z niej ozdrowieńcy i osoby zaszczepione. Po lądowaniu w Polsce w ciągu kolejnych 48h można wykonać test (może być to test antygenowy) na obecność koronawirusa. W przypadku wyniku negatywnego kwarantanna jest ściągana.

Test można zrobić także na zakończenie wakacji, jeszcze na Fuerteventurze (w ciągu 48h przed lądowaniem w Polsce). Listę placówek, które wykonują takie testy, zamieściliśmy na stronie https://www.rico-canarias.pl/laboratoria

Biorąc tę opcję pod uwagę należy liczyć się z tym, że w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego przed opuszczeniem wyspy zostanie nałożona kwarantanna, a planowany lot powrotny – zablokowany.

Sprawdź ofertę wycieczek po Fuerteventurze: www.rico-canarias.pl

Powiązane wpisy