Fuerteventura

Lato 2021 na Fuerteventurze – zasady wjazdu, aktualne obostrzenia

Ten tekst powstał w odpowiedzi na liczne zapytania, jakie dostajemy. Poniżej przybliżamy najważniejsze kwestie, jakie nurtują potencjalnych turystów, chcących spędzić na Fuerteventurze urlop w 2021 roku. Ten wpis postaramy się na bieżąco aktualizować aż do zakończenia sezonu letniego. Jeśli planujecie lot na Fuerteventurę w perspektywie kilku miesięcy – zaglądajcie tu też nieco później, gdyż w trakcie sezonu mogą pojawiać się zmiany.

Ostatnia aktualizacja: 18 września 2021

Jakie są warunki przylotu na Fuerteventurę z Polski?

  • przed przylotem na wyspę należy wypełnić kwestionariusz SPTH ze strony hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia (zamiast na stronie można to także zrobić przez aplikację na smartfony). Formularz dostępny jest na stronie https://www.spth.gob.es/create . Uwaga: pewna pula pytań zawarta w kwestionariuszu aktywuje się dopiero na 48h przed wylotem, dlatego nie trzeba go robić wcześniej niż na dwie doby przed wakacjami. Po wypełnieniu formularza powinniśmy otrzymać mailem kod QR, który będzie sprawdzany na lotnisku. Kod QR można okazywać obsłudze lotniskowej w telefonie lub wydrukować go i mieć go w formie papierowej.
  • Osoby w pełni zaszczepione jakąkolwiek szczepionką przeciw COVID-19, która została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków lub Światową Organizację Zdrowia, mogą podróżować bez konieczności posiadania testu. Cykl szczepień musi być zakończony minimum 14 dni przed wylotem (wylot możliwy jest w piętnastym dniu od ukończenia cyklu szczepień), a ostatnia dawka nie może być podana więcej niż rok wcześniej.
  • Osoby posiadające aktualny status ozdrowieńca (takie, który otrzymały pozytywny wynik testu pomiędzy 180 dniem przed przylotem), mogą podróżować z certyfikatem ozdrowieńca
  • Pozostali pasażerowie powyżej 12. roku życia muszą przedstawić negatywny wynik testu. Akceptowany rodzaj testu to testy molekularne PCR, RT-Lamp, TMA, a także szybkie testy antygenowe. Testy należy wykonać nie wcześniej niż 48h przed przylotem do Hiszpanii. Ten zapis dotyczy samego lotu. W dalszej części artykułu informacje dotyczące pobytu w hotelu.
  • Od 1 lipca w Unii Europejskiej działa system, która gromadzi informacje na temat przechorowania COVID-19, zaszczepienia lub aktualnego testu. Obywatele polscy takie dokumenty mają w aplikacji mObywatel, dostępnej na smartfony.

Pobyt w hotelu

Do 26 września Polska znajduje się poza listą uznaną przez Hiszpanię za „kraje ryzyka”. Lista aktualizowana jest co tydzień (zwykle w soboty) i dostępna jest TUTAJ Oznacza to, że można w tym terminie przylecieć na Fuerteventurę bez testów i bez szczepień (jedynie z kodem QR), o ile nie zatrzymujemy się w hotelu. Od listopada 2020 obowiązuje na Wyspach Kanaryjskich zapis, że meldując się w hotelu albo innym obiekcie zarejestrowanym jako obiekt turystyczny (legalnie wynajmowane apartamenty, mieszkania wakacyjne, agroturystyka itp.) należy przedstawić aktualny test lub zaświadczenie o szczepieniu (dotyczy osób powyżej 12, roku życia, zwolnione z tego są osoby przebywające na Wyspach Kanaryjskich powyżej 15 dni). Jeżeli na Wyspy Kanaryjskie przylecimy bez kontroli sanitarnej, korzystając z tego, że w danym terminie Polska jest na „zielonej liście”, na miejscu, przed zameldowaniem w hotelu/ apartamencie, będziemy zobowiązani do wykonania testu. Tekst źródłowy TUTAJ .

Aktualne ograniczenia na Fuerteventurze

  • Godzina policyjna została zniesiona wraz z zakończeniem stanu wyjątkowego w Hiszpanii w dniu 9 maja. Przemieszczanie się w godzinach nocnych jest dozowole.
  • Maski (jakiegokolwiek typu) zakrywające usta i nos obowiązkowe są w strefie publicznej, w przestrzeniach zamkniętych. Na otwartej przestrzeni – o ile nie da się utrzymać dystansu społecznego.
  • Gastronomia: przy jednym stole może siedzieć maksymalnie 6 osób (w ogródkach) lub 4 osób (wewnątrz lokali).
  • Spotkania towarzyskie mogą odbywać się w grupach do 4 osób.
  •  Bary są czynne maksymalnie do 01:00 w nocy.

Powrót do kraju

Przy powrotach zza granicy Sanepid nakłada kwarantannę. Zwolnieni są z niej ozdrowieńcy i osoby zaszczepione. Na dzieci do 12 lat osób zaszczepionych także nie jest nakładana kwarantanna.

Osoby niezaszczepione, na zakończenie wakacji na Fuerteventurze (w ciągu 48h przed lądowaniem w Polsce), mogą zrobić test, aby uniknąć kwarantanny po powrocie do kraju. Test można także zrobić do 48h po lądowaniu w Polsce.

Listę placówek, które wykonują testy na Fuerteventurze, zamieściliśmy na stronie https://www.rico-canarias.pl/laboratoria .

Sprawdź ofertę wycieczek po Fuerteventurze: www.rico-canarias.pl

Kup nasz przewodnik po Fuerteventurze: TUTA

Related Posts